Pisać piórem codziennie?
Nie musisz pisać piórem, gdy rozwój zaawansowanej technologii oszczędza wszystkim czas i upraszcza życie. Wielu nie umie wybrać numeru do bliskiej osoby, jeśli nagle zostanie pozbawiony swojego smartfona. Jest niczym dziecko w muzeum, któremu kazać skorzystać z dawnej budki telefonicznej czy z aparatu z tarczą obrotową. W smartfonie bowiem wystarczy nacisnąć jeden przycisk i numer wybiera się sam. Nie trzeba go zapisywać w notesie, a tym bardziej wysilać się i zapamiętywać ciągu cyfr! Wszystkie schematyczne działania osłabiają naszą kreatywność.
Współczesny człowiek nie potrafi wyobrazić sobie dnia bez dostępu do Internetu. Nowoczesne rozwiązania towarzyszą mu niemal w każdej chwili. Szybkie tempo życia i niemal powszechna automatyzacja wszystkiego, co tylko się da, mają na celu nieskończone udoskonalanie procesów oraz podnoszenie naszej jakości życia. Jednakże jest to rzeczywistość, w której niewielu skupia się na pracy własnego mózgu.
Korzystając z dobrodziejstw cywilizacji powoli zapominamy o dobrach natury.
Pisząc odręcznie, uruchamiamy różne obszary mózgu. Nie tylko odpowiadające za myślenie i skupienie, ale te, które zawiadują wzrokiem czy sensomotoryką. Uwagę przyciąga kartka papieru i po kolei litery, które piszemy. Łatwiej zapamiętujemy słowa, pobudzamy kreatywność, generujemy pomysły.
Słowa pisane odręcznie pomagają wyważyć emocje i przelać na papier idee, jak również spojrzeć na nie z innej perspektywy. Inaczej wówczas rozładowuje się gniew, gdyż mózg musi skupić się na organizacji myśli, a nie samej złości, ucząc nas przy tym umiejętności rozwiązywania problemów.
9 korzyści z pisania piórem wiecznym
- Wbrew pozorom ręczne pisanie przyspiesza myślenie.
- Pisanie piórem wymaga większej uwagi na dokładniejszym pisaniu liter, co pobudza kreatywność.
- Kartka i pióro w ręku pomagają osiągnąć skupienie, a co za tym idzie, dają pole wyobraźni.
- Co wychodzi spod pióra, jest bardziej twórcze.
- Pisząc odręcznie, łatwiej poruszyć w sobie pokłady empatii, zaś opisami uczuć poruszyć czytelnika.
- Tworzymy bardziej przemyślane zdania, zatem szybciej powstaje końcowy efekt pracy.
- Wspomagamy koncentrację i cierpliwość.
- Gimnastyka manualna sprzyja każdemu pisarzowi.
- Możliwość ręcznego pisania, odbierania świeżego tekstu zmysłami powonienia i dotyku, to dodatkowa przyjemność z pisania.
Pismo wyrażeniem słów i myśli - pióro wieczne narzędziem
Pismo jest naturalną metodą przekazywania słów i myśli. Sposobem na przekazywanie odbiorcy niezależnie od czasu czy odległości. Pismo jest także obrazem uczuć, niekiedy sposobem ich wyrażenia.
Pierwsze zapisy powstawały za pomocą obrazków, motywów geometrycznych czy w formie prymitywnych rysunków. Od wieków ludzie chcieli przekazywać innym wiadomości. Pismo przeszło wiele faz rozwoju, zanim powstał obecnie obowiązujący język. Początkowo do pisania stosowano pióra ptasie, w późniejszych czasach metalowe stalówki. Używane atramenty często jednak rozlewały się i na dokumentach powodowały kleksy. W XIX w. Lewis Edson Waterman pracował nad taką formą, aby atrament został zamknięty i przelewał się do stalówki tylko w razie potrzeby. Udało mu się tego dokonać i w 1884 roku w Nowym Jorku opatentowano pierwsze pióro wieczne.
DZIEŃ PISANIA PIÓREM
W 2011 roku, aby podtrzymać tradycję pisania ręcznego i upamiętnić wynalazek Watermana powstał Ogólnopolski Dzień Pisania Piórem, który przypada 12 lutego.
Treści wychodzące spod takiego pióra stanowiły niemal dzieła sztuki. Kaligrafia, staranność i schludność pisma wymagały wielu godzin spędzanych nad kartką. Pisano telegramy, listy, pocztówki, a nawet książki. Niektóre z nich możemy oglądać jedynie w muzeum.
O zachwycie nad piórem pisał Cyprian Kamil Norwid w wierszu: „Pióro”, które jako narzędzie pracy poety miało służyć przekazywaniu prawdy, zbliżało do Boga, stało się symbolem:
…O, pióro! …
Nie bądź papugą uczuć ani marzeń kraską –
Sokolim prawem wichry pozagarniaj w siebie,
Nie płowiej skwarem słońca i nie ciemniej słotą;
Dzikie i samodzielne, sterujące w niebie,
Do żadnej czapki klamrą nie przykuj się złotą.
Albowiem masz być piórem nie przesiąkłym wodą
Przez bezustanne wichrów i nawałnic wpływy,
Lecz piórem, którym ospę z krwią mięszają młodą
Albo za wartkie strzałom przytwierdzają grzywy.
Obudź swoją kreatywność - możesz napisać piórem świetną powieść!
Wiersz może stanowić dobrą inspirację dla tych, którzy piszą własną powieść. Powrót do korzeni może pozwolić na odkrycie nieznanych dotąd lądów.
Każdy autor pisząc, w tekstach zawiera cząstkę siebie, historii napotkanych osób, które go poruszyły. Bez względu, czy jest to opowieść wymyślona, czy związana z zawodem, ubierana jest w słowa. To praca z samym sobą, nad indywidualnością, rozwojem. Praca z własną duszą. Powieść pisana odręcznie bardziej pobudzi kreatywność niż pisanie na komputerze.
Skupienie się na tym, do czego dążymy, przedstawienie wewnętrznego głosu, myśli głęboko odkrytych, często głosu intuicji pozwoli na zbudowanie drogi zaufania między autorem a czytelnikiem. Oczywiście, wszystko później zostanie przepisane, a wydruk nie będzie pismem odręcznym, lecz w każdym zdaniu, słowie, każdej literze pozostanie z pewnością cząstka osoby piszącej tekst. Uczucia włożonego w powstanie dzieła nic nie zmieni.
Ziemia obiecana
Przy okazji… W 1921 roku Akademii Szwedzkiej przedłożono propozycję Nagrody Nobla „Chłopów” Władysława Stanisława Reymonta. Złożono wówczas cały dorobek pisarza, a w wyniku bałaganu zagubiono rękopis „Ziemi Obiecanej”. Z racji setnej rocznicy od zaginięcia, jak i dwusetnej rocznicy Łodzi w 2021 roku Fundacja Atlas Sztuki wyszła ze wspaniałą inicjatywą przepisania ręcznie tego dzieła.
Dotychczas zdania przepisali m.in. Agnieszka Holland, Janusz Gajos, Andrzej Piaseczny, Francis Ford Coppola czy Martin Scorsese.
Na stronie Promided.pl znajduje się formularz zachęcający do wzięcia udziału w akcji. Jeśli masz ochotę podtrzymać tradycję pisania ręcznego, a szczególnie piórem wiecznym, jeśli chcesz mieć swój wkład w tworzenie historii, bez względu na swoje związki z Łodzią, sięgnij po pióro i wybierz zdanie. Złóż rękopis.
Pisać piórem od święta?
Nawet w szkołach przy coraz większej liczbie zajęć wykorzystywane są komputery. Choć każdy uczeń w szkole zaczyna od pisania ołówkiem, a potem przechodzi do pisania piórem, w późniejszym wieku niewielu korzysta z tego dobrodziejstwa.
Sama idąc na wywiadówkę czy zebranie Instytutu, nie biorę notesu i długopisu. Zawsze mam notatnik w telefonie. Niekiedy notuję w komputerze. Spisując listę zakupów, korzystam z aplikacji w komórce. Nie muszę szukać żółtych karteczek.
Niegdyś w torebce niejednej swojej koleżanki widziałam notes. Każda z nas miała własny. Nie było jednak wówczas jeszcze telefonów komórkowych. Na niewielkich kartkach notowałyśmy, co najważniejsze. Każda ciekawa myśl, pomysł był notowany. W pośpiechu! Aby nie umknął.
Do dziś mam swój notes na myśli ulotne. Nie na zakupy, terminy czy inne bardzo ważne i poważne rzeczy. Notes, który zabieram szczególnie wówczas, gdy idę do kina, na kolację, nad Wisłę. Abym mogła uchwycić moment, myśl, iskrę, przebudzenie. By nie stracić wspomnienia, zdania, wrażenia. Nie odda tego zdjęcie w telefonie. Masz może jak ja?
Mam poza tym kilka rodzajów notesów. Notes w kropki, czarny, szary, granatowy, czerwony, duży, kwadratowy, podłużny. Każdy służy mi do innych myśli. Każdy jest osobnym zbiorem myśli. A może w tym widzisz jakieś podobieństwo między nami?
Czy warto posiadać pióro wieczne?
Samo posiadanie pióra leżącego głęboko w szufladzie nic nie da. Warto jeszcze pisać piórem. Nowoczesne pisaki, cienkopisy czy długopisy – choć umożliwiają znacznie szybsze zapisywanie informacji – nie mają rytmu slow… Nuty nostalgii, refleksji, które mogą towarzyszyć przy każdym pochwyceniu pióra wiecznego w dłoń.
Tekst napisany piórem wiecznym jest wyjątkowy, inny, elegancki, unikalny i zdecydowanie zbyt mało doceniany. To właśnie piękne pismo, staranny język, odpowiednie dobieranie słów i umiejętne przelewanie myśli na papier tworzą sztukę wyjątkowego ręcznego pisma, ale również dzieł digitalizowanych.
Warto ustąpić miejsca tradycji i pozwolić sobie na rozwój i czerpanie przyjemności z pisania.
Moc pisania jest siłą nieokreśloną. Dziedzictwo karmi twoją duszę.
Andreas Lambrou (tłum.własne)
[…] Jeśli siadając z notesem i piórem w ręku, inwestujesz w kreatywną część siebie, widzę w tobie zadatki na wielkiego […]
[…] pomagają najprostsze rzeczy: kartka i pióro – jedna z najlepszych dróg, od której warto zacząć. Pobudzasz różne obszary mózgu, masz szansę na większe skupienie i lepszą […]
[…] i nic nie zastąpi pracy z ołówkiem czy piórem w ręku. Tu możesz poczytać o 9 argumentach m.in. za tym, by jednak pisać czasem […]