Chcesz przykuć uwagę czytelnika, dlatego szukasz odpowiedzi, jak napisać pierwsze zdanie? Dobry trop. 😉 Opowiem tutaj o pisaniu do Internetu i na potrzeby autorów książek.
W świecie wirtualnym istotne są:
pierwsze słowa tytułu, leadu i pierwszego akapitu, czyli wszystko, co się wyświetla w górnym lewym rogu na komputerze / tablecie / telefonie komórkowym. Nie do końca masz wpływ na rozmiar tego pola, bo zależy on od przeglądarki internetowej użytkownika oraz ustawień systemowych sprzętu. Tekst może się różnie przelewać i inne słowa u jednych czytelników wpadną w pierwszy widok, a inne już się nie zmieszczą.
Odwrócona piramida
Zauważasz zapewne, że posty publikowane na Facebooku, jeśli osiągają pewną długość, chowają się i trzeba w nie kliknąć, aby czytać dalej? Masz zatem szansę tylko na początku postu, by zainteresować do dalszego czytania.
>> OK, czytelnik kliknie, wzrasta zasięg postu, ale jeśli nie podtrzymasz zainteresowania, odbiorca może nie zjechać wzrokiem na dół. Jeśli go nie wciągniesz, nie doczyta do sedna…
Jeśli chcesz go zainteresować, nie możesz czekać, że zrobisz to dopiero na samym dole wpisu. (Podobnie nie czekaj do kolejnego rozdziału książki.)
Publikowanie w Internecie to odwrócona piramida. Jest nieco inaczej niż w standardowych szkolnych wypowiedziach pisemnych. Pisząc dla odbiorcy surfującego po sieci, miej na uwadze, by najważniejsze rzeczy były na początku. Nie na końcu. Nie ryzykuj, że ludzie zrezygnują z lektury. Pamiętaj, że czytelnik wirtualny z dużym prawdopodobieństwem przeskakuje z jednych treści na drugie. Do końca czyta to, co go faktycznie interesuje.
Jak budować treści zgodnie z odwróconą piramidą?
Zgodnie z poniższymi trzema krokami, tj. według podanej kolejności:
- Najważniejsze informacje.
- Szczegóły przekazywanych wiadomości.
- Wątki poboczne.
Jak napisać pierwsze zdanie do Internetu?
Wiedząc, że internauta w pierwszej kolejności czyta to, co znajdzie się na górze i z lewej strony, skup się na:
- przyciągającym tytule,
- treściwym leadzie,
- nie odpuszczaj w pierwszym zdaniu pierwszego akapitu.
W artykule możesz sobie pomagać wyróżnieniami tekstu, co ułatwia wyławianie ważniejszych treści. Miej na uwadze, że piszesz dla czytelnika niecierpliwego i nieskorego do szczególnego wnikania w istotę przekazu. Spokojnie czytający odbiorcy, cierpliwi dojścia do sedna, są w znacznej mniejszości.
Zwróć zatem uwagę, aby słowa kluczowe znalazły się we wszystkich trzech polach, na które zerknie czytelnik, nim jeszcze podejmie decyzję, czy kliknąć w rozwinięcie artykułu.
Surfujący w sieci lubią, gdy artykuły są:
- zwięzłe,
- przejrzyste,
- napisane zrozumiałym językiem.
Każdej stronie internetowej pomagają wszystkie artykuły, które mają m.in.:
- dobrze zastosowane słowa kluczowe,
- zawierają odnośniki do wewnętrznych linków strony,
- zachęcają do rozmowy między twórcą tekstu a odbiorcą.
Od pierwszego zdania zadbaj o:
- słowa kluczowe,
- prosty język,
- czytelność przekazu.
[Jeśli zmagasz się z niemocą twórczą, odsyłam Cię po ratunek do artykułu ze skutecznymi sposobami na odzyskanie weny!]
Pierwsze zdanie ma znaczenie również w książce…
Ważne będą wówczas: pierwsze linijki tekstu, pierwsza strona, IV okładka (tył książki), skrzydełka, spis treści. Jednakże w przypadku publikacji drukowanej czytelnik może przewertować dodatkowo kartki, zerkając na losowo wybrany fragment.
Jak napisać pierwsze zdanie? – Przykłady
Pamiętaj, by zacząć od momentu, w którym zaczyna się coś dziać istotnego dla bohatera z punktu tej konkretnej historii, którą masz do opowiedzenia.
Oczywiste, że bohater miał jakieś życie przed tym momentem i – o ile go nie uśmiercisz – będzie żył po jej zakończeniu.
· Kobieta w jasnym prochowcu wybiegła z dworcowej poczekalni. [SC]
· Wrzątek spłynął na podłogę. [SC]
· Tego dnia postanowił nie pójść do pracy. [SC]
· Musiała dla swoich nożyczek znaleźć miejsce bez dna. [SC]
· Dziś umarł ojciec. [SC]
· Niespodziewanie znalazł się na świeżym powietrzu, które uderzyło go falą przyjemności, a krakanie wron na pobliskich drzewach nie było w stanie tego popsuć. [SC]
· Niech wszystko będzie jasne od samego początku: stwierdzono u mnie chorobę psychiczną już w dzieciństwie i mam na swoim koncie dwa morderstwa wróbli oraz atak na pensjonariusza zakładu, który swoim stukaniem w tackę wybitnie mnie wkurzał. [SC]
· Żyjemy ponoć w najlepszych czasach, jednakże powątpiewam w prawdziwość tych słów. [SC]
· Stałem się tym, kim postanowiłem, że będę. [SC]
Sposoby na dobry początek książki
Możesz sięgnąć po kilka możliwości:
1. Akcję
2. Coś, czego się czytelnik nie spodziewa
3. Zdanie przykuwające uwagę
4. Wyróżniający się szczegół
5. Wciągającą refleksję
Akcja i szczegół to są dwie składowe, które mają działanie magnetyczne i są do wykorzystania w całym tekście!
- Działanie => Aby przykuć uwagę, niech bohater do czegoś dąży, ma cel.
- Przeszkoda => Istotne, by cel, który bohater ma do osiągnięcia, nie był od razu w zasięgu ręki, by nie można było go zrealizować bez większego wysiłku, zmiany sposobu myślenia czy poświęcenia czegoś cennego. Dobrze, jeśli cel główny jest ukryty przed bohaterem i dopiero po przemianie zostaje mu on objawiony. Na przykład, bohater wybiera się na misję specjalną – dajmy na to z powodów zawodowych / własnych ambicji / przyzwyczajenia / obietnicy / cokolwiek wymyślisz. Podczas wyprawy odkrywa, że jego prawdziwe pragnienie jest zupełnie gdzie indziej i zaczyna podążać drogą odrzucanej wcześniej miłości / tajemnicy rodzinnej / wstaw dowolne.
- Szczegół => Czytelnik powinien wsiąknąć w świat przedstawiony, poczuć go wszystkimi zmysłami. Aby tak się stało, musimy pozwolić mu, aby zobaczył, usłyszał i poczuł jego elementy. Jeśli jest możliwość, by sięgnąć po szczegół już w pierwszym zdaniu – zrób to. Chodzi o to, by na przykład nie pisać, że coś jest duże, ale opisać to tak, by czytelnik wyobraził sobie, jak duże jest to coś, co opisujesz. („Stanął przed olbrzymim drzewem.” vs „Stanął przed drzewem sięgającym koroną dachów domów, gdzie miały szansę znaleźć schronienie tylko ptaki. Nawet dla kota pani Bartkowskiej było tu za wysoko.” [SC])
- Zaskoczenie => Jeśli czytelnik ma oczekiwania względem tekstu na podstawie tytułu czy zapowiedzi z opisu książki, to pierwsze zdania mogą być wciągające przez to, że będą zaskakujące.
- Rozmowa z czytelnikiem => Narrator może zacząć od rozmowy, dygresji. Zagadnąć do czytelnika, by ten chciał czytać dalej.
- Zburzony porządek => Jeśli z pierwszego zdania da się wywnioskować, że właśnie bohaterowi wali się świat na głowę, czytelnik często jest ciekawy, co się wydarzy dalej..
(Więcej o zapowiedzi, zawieszeniu i zwrocie akcji możesz poczytać => TUTAJ)
Cieszę się, że czytasz do tego miejsca i mam nadzieję, że artykuł okaże się dla Ciebie pomocny.
A Ty jakie masz swoje sposoby na dobry początek? Jak według Ciebie najlepiej podejść do pisania pierwszego zdania?
Podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzu.
Dziękuję! 🙂
SC
Przydatny tekst! Na pewno przyda mi się takie podsumowanie i przypomnienie. 🙂
Aniu, bardzo się cieszę 😀
Dzięki za Twój odzew!
Inspirujący i z pewnością ciekawy artykuł. Uświadamia ile błędów, jeszcze popełnia. Pozdrawiam ciepło! 🙂
Gosiu, bardzo się cieszę, że inspirująco i ciekawie. Dziękuję Ci za komentarz. 🙂
Serdecznie pozdrawiam!
Oooo, to coś dla mnie. Przeczytałam tekst i to uświadamia mi ile jeszcze przede mną. Masakra. Niby rzeczy oczywiste, ale często się o nich zapomina. Dzięki za ten wpis. Pozdrawiam
Agato, dziękuję za Twój komentarz i cieszę się, że przydatne.
Pozdrawiam serdecznie!