Wyrównujemy szanse kobiet na rynku pracy
23 marca 2021 odbędzie się premiera tomiku poezji „Rewolucja”, którego Autorką jest debiutująca Magdalena Bukowiec. Publikacja powstała dzięki wsparciu Fundacji Moc Kobiet w ramach programu Widzialne. Dochód wydawnictwa ze sprzedaży tomiku zostanie przeznaczony na kontynuację programu.
O książce
Tomik, z jednej strony jest okazją do rozmowy o depresji, a z drugiej narzędziem, które pozwala na dialog wewnętrzny.
Życie jest metafizycznym dramatem, który zmiękcza rutyna, schematy poznawcze i przyzwyczajenia. (…) Nasilenie zaburzeń psychicznych odzwierciedla, na ile nasze wyobrażone ja nie pokrywa się z ja autentycznym. (…) Wiemy, że w obrazie świata przeżywanym w depresji jest mniej zafałszowań poznawczych niż u tzw. zdrowego człowieka. Chcesz podejrzeć taki prawdziwy, nagi świat przeżyć – przeczytaj wiersze, które stworzyła osoba doświadczająca tu i teraz dramatu egzystencjalnego człowieka współczesnego.
– prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Marek Krzystanek (psychiatra, metafizyk, gnostyk i poeta)
„Rewolucja” to również „ewolucja” i odkrycie własnego „ja”. To autentyczny kawałek najtrudniejszego etapu w życiu, kiedy siebie i własne pragnienia stawia się na ostatnim miejscu. To również świadectwo momentu, w którym postanawia się to zmienić. Tomik porusza problemy poczucia wyobcowania, braku zrozumienia i kryzysu wartości. Może pomóc każdemu, komu się wydaje, że nikt go nie rozumie.
Zbiór wierszy Magdaleny Bukowiec może być także punktem wyjścia do rozmów z bliską osobą, która obecnie zmaga się z bólem istnienia. Przypomina, jak ważne może okazać się wsparcie ze strony otoczenia, choćby chwila uwagi, drobny gest.
„Rewolucja to ciekawy i cenny projekt. Właśnie takie książki są wielką nadzieją dla ludzi.”
– Magdalena Leszner-Skrzecz, malarka, pisarka, założycielka portalu France&Style
Celem tak nietypowego zbioru wierszy jest wskazanie, że każdy może zbudować w sobie poczucie własnej wartości, szczęścia i mocy.
O równej godności płci
Kobiety podczas poszukiwania pracy spotykają się z przejawami dyskryminacji lub stereotypowego postrzegania kobiecych ról zawodowych, jak:
- wypytywanie o plany dotyczące zamążpójścia lub macierzyństwa (39,2-46%);
- dyskryminacja kobiet z małymi dziećmi lub pozostających w stałym związku (38-46%);
- obniżone płace kobiet w obrębie takich samych stanowisk w porównaniu z płacami mężczyzn (36,7%);
- przyznawanie kobietom mniej odpowiedzialnych zadań w porównaniu z mężczyznami (23,9%).
Praca zawodowa daje szanse aktywności w różnych obszarach życia. Jej brak utrudnia albo uniemożliwia pełne uczestnictwo w życiu społecznym, także nawiązywanie kontaktów, prezentację swoich kwalifikacji i dokonań.
O celu programu Widzialne, który wspiera zakup tomiku „Rewolucja„
Działania podejmowane przez Fundację Moc Kobiet w ramach programu Widzialne mają na celu przywrócenie kobietom pewności siebie, by we własnych oczach stały się widzialne.
Dostarczą wiedzy o współczesnych narzędziach i pomogą w nabywaniu kompetencji, dzięki którym Beneficjentki same zaczną budować i wzmacniać równą godność płci oraz zwiększać swoje szanse na rynku pracy.