Pamiętasz artykuł, w którym podawałam listę 12 banków z darmowymi zdjęciami dla tych, którzy nie chcieli się długo zastanawiać, jak znaleźć dobre zdjęcie? Dziś powracam do tematu i rozwijam go zupełnie z innej strony.
Kiedy potrzebujesz fotki?
Zdjęcie jest konieczne:
- w książce:
- na okładkę,
- jako ilustracja,
- a także na blogu:
- jako zdjęcie główne,
- dla poszczególnych artykułów,
- do zakładek bocznych,
- daję głowę, że rozglądasz się za fotką, gdy myślisz o social mediach, np.:
- przy wpisie na Facebooku,
- do publikacji na Instagramie,
- chcesz zmienić okładkę kanału YT,
- znudziło ci się tło na G+,
- albo planujesz i prowadzisz jak ja newsletter.
Jak znaleźć dobre zdjęcie?
Możesz robić własne zdjęcia lub pobierać je:
- Z wyszukiwarki internetowej [sic!] – Jest to krok, którego nigdy nie powinno się robić. Jeśli znajdziesz zdjęcie przez Google Images, nie oznacza to, że możesz je swobodnie wykorzystywać. W takiej sytuacji należałoby zdobyć zgodę autora fotografii na jej użycie.
- Wynająć profesjonalistę – Jeśli dysponujesz odpowiednim budżetem, możesz zlecić wykonanie zdjęć w wysokiej jakości zawodowemu fotografowi.
- Odwiedzić bank zdjęć:
- kupić interesujące cię zdjęcia,
- pobrać dostępne darmowe zdjęcia, nawet z takiego miejsca jak Flickr.
Do listy 12 banków zdjęć za free dodaję jeszcze 3 linki z bankami, w których raczej znajdziesz płatne fotki:
4 rzeczy, na które musisz zwracać uwagę w banku zdjęć:
- Cena – Zauważ, że możesz zapłacić za jedno zdjęcie, ale także za paczkę zdjęć, co zazwyczaj się bardziej opłaca. Jeśli planujesz pobrać więcej niż jedno w najbliższym czasie, zastanów się, ile będziesz ich potrzebować i poszukaj, czy znajdziesz w jednym banku wszystkie, które cię zadowolą. Polecam planowanie takich zakupów, by jednak nie przepłacać.
- Licencja i przypisanie autorstwa – pisałam już o tym nieco wcześniej. Pamiętaj, że dla każdego zdjęcia określono, czy na przykład jest ono dostępne bez ograniczeń, czy jest bezpłatne, ale z obowiązkiem zacytowania autora. Zawsze zapoznaj się z licencją zdjęcia, przed jego ściągnięciem na komputer, by wiedzieć, czy możesz go użyć i jeśli tak, to na jakich zasadach.
- Rozmiar – W bankach zdjęcia mają swoje rozmiary niczym damskie bluzki. ? Pamiętaj, że na potrzeby druku będziesz szukać zdjęcia w największej dostępnej rozdzielczości. Na potrzeby strony internetowej rozmiar L niekoniecznie będzie ci niezbędny. 😉 Do social mediów i na blogi zazwyczaj wystarcza rozmiar M.
[…] w temacie grafik pisałam już na MocKobiet.eu o tym, jak znaleźć dobre zdjęcie do publikacji – zapraszam. […]
Bardzo się przydadzą, super wpis! 🙂
Cieszę się ogromnie! Serdecznie Cię pozdrawiam 🙂
Polecam https://pixabay.com/pl/ zdjęcia są pozbawione praw autorskich Creative Commons CC0. Możesz je pobrać, modyfikować, upubliczniać, i używać ich nieodpłatnie gdzie tylko chcesz, nawet w celach komercyjnych
Dzięki Radku za tę wzmiankę. Ja o Pixabay, specjalnie nie wspominałam, bo jest b.znany, co napisałam: „Liczę, że powyżej wymienione banki z darmowymi zdjęciami są dla ciebie ciekawym odkryciem. Sądzę, że nie przodują one popularnością w polskim Internecie, w przeciwieństwie do Pixabay, którego tutaj nawet nie zamieszczałam.” we wcześniejszym artykule http://mockobiet.eu/banki-z-darmowymi-zdjeciami-lista-12-bankow/ Dlaczego? Jeśli ktoś dłużej prowadzi bloga, to na te same zdjęcia z Pixabay trafia u różnych osób. Zatem lepiej mieć większy wybór i zaglądać w mniej popularne miejsca. 🙂 Poza tym Canva.com bazuje na fotkach z Pixabay, więc są one niemal wszędzie. Pozdrawiam serdecznie