„PIK-owy Laur” to konkurs dla dziennikarzy promujących książki i czytelnictwo
Obecnie trwa nabór kandydatur do 12. edycji.
Konkurs organizuje Polska Izba Książki, której członkowie od 16 lat nagradzają dziennikarzy za promowanie czytelnictwa w mediach i wzmacnianie ich czytelniczych nawyków.
Celem konkursu jest rozpropagowanie książki w mediach oraz uświadomienie codziennego zapotrzebowania na informacje o ważnych zjawiskach literackich i wydawniczych, dlatego my także piszemy o PIK-owym Laurze.
Nagrody są przyznawana dziennikarzom, którzy prezentują swoją wiedzę o książkach i potrafią zachęcić do czytania. Do tego czynią to z pasją, fascynująco i dbają, by tematy związane z życiem literackim zaistniały w mediach.
W konkursie brane są pod uwagę publikacje prasowe, audycje radiowe, telewizyjne, blogi i vlogi internetowe oraz portale internetowe i wszelkie akcje społeczne, które w nietuzinkowy sposób zwiększają zainteresowanie dobrem kultury, jakim są książki.
O zgłaszanie swoich kandydatów proszeni są: czytelnicy, dyskusyjne kluby książki, biblioteki, instytucje kulturalne, wydawcy i księgarze.
„PIK-owy Laur” jest przyznawany w trzech kategoriach:
- Najciekawsza prezentacja książki i czytania w mediach drukowanych
- Najciekawsza prezentacja książki i czytania w mediach audiowizualnych
- Najciekawsza prezentacja książki i promocja czytania w Internecie
Zgłoszenia kandydatur w konkursie należy przesyłać do 10 września 2021 na e-mail biuro@pik.org.pl lub pocztą tradycyjną na adres PIK (Polska Izba Książki, ul. Oleandrów 8, 00-629 Warszawa; z dopiskiem „Konkurs PIK-owy Laur”).
Zgłoszenie konkursowe powinno zawierać imię i nazwisko osoby zgłaszanej do nagrody lub nazwę programu i kategorii nagrody oraz uzasadnienie dla zgłoszenia danej kandydatury, przez wskazanie osiągnięć, szczególnych wartości danej działalności względnie programu. Należy także podać dane osoby zgłaszającej: imię i nazwisko, adres, firmę.
Jury PIK-owego Lauru 2021 obradować będzie w składzie: Sonia Draga - przewodnicząca (PIK) prof. Bernadetta Darska - (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie) Barbara Jóźwiak - (SAiW COPYRIGHT POLSKA) Grzegorz Majerowicz - (PIK) dr Tomasz Makowski - dyrektor Biblioteki Narodowej prof. Anna Nasiłowska – pisarka, poetka, krytyk literacki, historyk literatury współczesnej Izabela Sadowska – prezes lubimyczytac.pl
POLECAMY!
Redakcja MM
[…] Wszystkie nagrody ufundowało Miasto stołeczne Warszawa wraz z partnerami plebiscytu, tj. Stowarzyszeniem Księgarzy Polskich Okręg w Warszawie, Biblioteką Analiz oraz Polską Izbą Książki. […]