O autorce
Alžběta Bublanová w 2012 r. zdobyła nagrodę Máchova růže od Akademii Czeskiej Literatury za zbiór opowiadań „Čtyři stěny”. Opublikowała powieści „V Tichu”, „Barák” (Kamienica), „Ti, kterým se narodíš” oraz opowiadania „Odraz ode dna”. Urodzona w Brnie, ukończyła Akademię Literacką im. Josefa Škvoreckiego w Pradze, zaś my mamy to szczęście, że w planie wydawniczym na lata 2022-2023 znajdują się wszystkie dotychczas opublikowane utwory Alžběty.
O książce
Polska premiera „Kamienicy” odbyła się w maju 2021 r. (debiut w języku oryginalnym pod tytułem „Barák” to 2019 r.). Przekładu na język polski dokonała Justyna Pokorska.
„Kamienica” Alžběty Bublanovej to powieść psychologiczna, która zmusza czytelnika do wielu przemyśleń. Skupia czytelnika na samym sobie i na refleksji o własnym życiu.
Główną bohaterką „Kamienicy” jest emerytka, ale niech nikogo to nie zwiedzie. To nie jest zwykła książka o starszej pani. Początek jest niepokojąco zwyczajny. Poznajemy kobietę, której wydaje się, że zna swoich sąsiadów na wylot. Dowiadujemy się, że jej jednym z głównych zmartwień jest córka. Dziewczyna z problemem alkoholowym dobiegająca czterdziestych urodzin, bez męża, bez dzieci. Bublanovej wystarczyła para bohaterów wspomaganych przez dwie role drugoplanowe – sąsiadki i sąsiada z tej samej kamienicy. W tak wąskim zestawie postaw i myśli udało się uzyskać realizm psychologiczny relacji matki z córką, a także relacji dojrzałej kobiety z samą sobą.
Książka choć przeprowadza nas przez stratę, starość czy przemijanie, to ostatecznie daje promyk nadziei, że nigdy nie jest za późno na spełnianie marzeń, że wszystko zależy od tego, na ile się odważymy żyć.
Jeśli chcesz się dowiedzieć o książce jeszcze więcej, odwiedź miejsca, które polecamy poniżej:
CZECHOFIL.COM
Blog Czechofil.com całkowicie poświęcono wszelkim tematom, które dotyczą w jakiś sposób Republiki Czeskiej. Myślę, że można śmiało nazwać to miejsce portalem kulturalnym. Czechofil.com istnieje od 2010 r. i bezustannie prężnie się rozwija! Wśród opublikowanych tam artykułów możemy znaleźć m.in. recenzję „Kamienicy” Alžběty Bublanovej. Jest to niezwykle cenna opinia, bowiem pochodzi od osoby, która zna realia kraju, w którym powstała powieść. Jest to spojrzenie z nieco innego punktu widzenia. Warto przeczytać: KLIKNIJ.
BIBLIOTEKA KOSTKA
Miejsce to należy do sieci miejskich bibliotek w Łodzi, zaś jej nazwa pochodzi od jej lokalizacji przy ulicy Kostki-Napierskiego. Kostka to przytulne, świeżo wyremontowane miejsce tętniące życiem i kulturą. Dostępne dla wszystkich bez wyjątku. Co ciekawe, Kostka może pochwalić się własnym podcastem, w którym cały jeden odcinek jest poświęcany konkretnej pozycji z listy polecanych lektur. Warto wysłuchać kilku minut na temat „Kamienicy”: https://bit.ly/3zOlcOI.
MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W JASTRZĘBIU-ZDROJU
To miejsce z olbrzymią kolekcją różnorodnych książek, w której znalazła się „Kamienica” Alžběty Bublanovej. MBP w Jastrzębiu-Zdroju jest w Twojej okolicy, wpadnij tam, by pooddychać literaturą w przytulnych warunkach. Z kolei jeśli nadal nie masz przekonania do naszej pozycji, potrzebujesz większej liczby recenzji, zapraszamy tutaj, by się upewnić, czy ten kawałek czeskiej literatury jest dla ciebie: KLIKNIJ.
@PPPAMI
Pod tą nazwą na Instagramie kryje się profesjonalna psycholożka – Pamela. Na jej profilu można znaleźć zarówno treści dotyczące psychologii, rozwoju, jak i polecanych lektur.
Kamienica zmusza nas do przyjrzenia się własnemu życiu. Do analizy. Do zmierzenia się z tym, że ta kobieta kiedyś również była młoda. Miała plany i marzenia. A teraz… A teraz każe nam się konfrontować z tym, że w przyszłości, choć tego bardzo nie chcemy, tak może wyglądać nasze życie.
Zajrzyj do Pameli i zostań z Nią na dłużej, tymczasem zobacz, co pisze na temat prozy Bublanovej z punktu widzenia psychologa:
Z kotem czytane
Dominika Gołowin, bezsprzeczna książkoholoczka i miłośniczka kotów, promuje czytelnictwo oraz recenzuje lektury, które dobiera zgodnie z własnym gustem. Nie rzuca się na wszystko i nie płynie z prądem. Podejmuje także trudne tematy, jak chociażby depresja, ale na jej profilu znajdziesz dużo kryminałów, fantastyki, thrillerów czy literatury kobiecej. Dominika jest odważną czytelniczką, która wykracza poza schematy, dlatego cieszymy się, że chciała napisać również o literaturze czeskiej. Jeśli chcesz poznać Jej opinię o powieści Alžběty Bublanovej: WSKAKUJ.
SheMore
To już zupełnie inne miejsca niż powyższe. SheMore to marka modowa, stworzona przez Monikę Szymor. Powstają tam ubrania w stylu casual, w duchu zrównoważonej mody. Jednak obok tematów związanych z ekologią czy odpowiedzialnymi zakupami, pojawia się bardzo mocno literatura. Monika mówi, że uwielbia książki obyczajowe. Możesz sprawdzić, czy „Kamienica” spełniła jej wygórowane oczekiwania: KLIKNIJ.
„Kamienica” Alžběty Bublanovej to zaproszenie do podróży w głąb siebie. Warto odbyć ją wcześniej niż później. Przemyśleć, jak możemy zmienić swój kurs. Poza tym, kto powiedział, że postawienie życia na głowie nie będzie dla nas lepsze niż kontynuowanie obranej przed laty ścieżki?
Tak, w tamtej chwili uświadomiłam sobie, że w pewnym momencie życie przestaje już być tajemnicą, nie ma już dreszczy emocji na myśl o tym, co będzie, a jest raczej pytanie, czy już zawsze będzie tak, jak jest teraz.
„Kamienica” Alžběty Bublanovej dostępna we wszystkich dobrych księgarniach.
Zapraszamy!
dr hab. Krystyna Rymarczyk, prof. Uniwersytetu SWSP
Zapraszamy także do przeczytania wnikliwej recenzji dr hab. Krystyny Rymarczyk, prof. Uniwersytetu SWSP, która wyraziła chęć i gotowość do zapoznania się z powieścią Alžběty Bublanovej pt. “Kamienica” [tyt. oryg. „Barák”]. Pełna recenzja znajduje się TUTAJ.
[…] „Kamienica” to powieść psychologiczna o drodze do… […]