Nigdy nie jest za późno, by żyć
Zapraszamy do przeczytania wnikliwej recenzji dr hab. Krystyny Rymarczyk, prof. Uniwersytetu SWSP, która wyraziła chęć i gotowość do zapoznania się z powieścią Alžběty Bublanovej pt. „Kamienica” [tyt. oryg. „Barák”].
„Kamienica” autorstwa Alžběty Bublanovej, to opowieść o przemijaniu i nostalgii za tym co utracone, za tym co się nigdy nie zdarzyło.
Główna bohaterka, nie młoda już kobieta, spędza niemal całe dnie na obserwacji życia lokatorów ze swojego kuchennego okna. Potrafi trafnie wskazać, kto o której wychodzi i kiedy wraca, a nade wszystko tworzy ich historie. Historie, w których wiodą oni intersujące i pełne emocji życie. Można wręcz odnieść wrażenie, że bohaterka istnieje tylko dzięki tym wyobrażeniom.
Jak pisze Autorka książki „żyje tylko jak cień z oddechu innych”. Jednocześnie kobieta coraz częściej zaczyna rozmyślać o swoim bezpiecznym i spokojnym, ale niezbyt ekscytującym życiu. Zastanawia się, czy jej życie już zawsze pozostanie nudne i pozbawione emocji i niespodzianek?
Młodość kontra starość
Z narracji bohaterki dowiadujemy się, że już jako młoda osoba potrafiła dostosować się do każdej sytuacji. Żyła według przyjętych norm i zasad. Zawsze ceniła przywiązanie do tradycji czy w to sposobie bycia, ubioru, upodobań kulinarnych czy wreszcie w sposobie wychowania córki:
Po co podbijać świat ? Zwykle ci, którzy chcą coraz więcej, spadną jeszcze niżej.
Być może dlatego z trudem przychodzi jej zrozumienie, dlaczego to młode i frywolne pokolenie, tak łapczywie korzysta z życia. Dlaczego nie przywiązuje wagi do tego, co znane i sprawdzone, lecz za wszelką cenę dąży do zmian.
Ot choćby dąb, kość niezgody pomiędzy sąsiadami, gdzie starsi chcieliby zachować drzewo, a młodzi zbudować na jego miejscu plac zabaw dla dzieci. Ten dąb, to dla kobiety symbol domu i niezmienności, wspomnień jej młodych lat, gdzie niegdyś bawiła się z córką, gdzie popołudnia spędzał jej mąż. I chociaż w jesieni życia bohaterka spostrzega siebie jako kobietę starą, samotną, pozbawioną bliskich relacji i przyjaźni, których zresztą nigdy nie miała, to niespodziewane zdarzenie sprawia, że próbuje nadrobić utracony czas.
I tak stopniowo, zmieniając codzienną rutynę dnia, pozwala sobie na filiżankę kawy i kieliszek wina w restauracji, decyduje się na wyście do teatru i wyjazd poza znane jej miasto. Wszystko po to, aby doznać prawdziwych emocji i poczuć, że jeszcze żyje. Poczuć, że nie jest tylko starą wdową, z opadającymi powiekami i bladą skórą, lecz wciąż atrakcyjną kobietą, a może nawet i damą.
Pragnienia matek wobec córek
Bohaterka powieści, z całego serca, pragnie tego samego dla swojej dorosłej już córki, która czy to z powodu nieudanych związków czy uzależnienia od alkoholu, nie zrealizowała swoich planów zawodowych, nie założyła rodziny, nie została matką. I chociaż kobieta obdarzyła córkę matczyną miłością, to zastanawia się, czy jej losy potoczyłyby się inaczej, gdyby ona sama nie bała się życia, gdyby za wszelką cenę nie starała się zawsze zadowolić innych?
Podsumowanie
„Kamienica” Alžběty Bublanovej to wnikliwa analiza życiowych wyborów, zysków i strat. Na uwagę zasługuje wykorzystana przez Autorkę książki forma narracji, prowadzona przez główną bohaterkę. Dzięki temu czytelnik może zagłębić się w wewnętrzy świat przemyśleń, rozterek, a także marzeń i fantazji bohaterki.
Książka skłania do refleksji na temat własnego życia, daje przestrzeń, aby zastanowić się, co w życiu jest ważne oraz czy warto spełniać oczekiwania innych.
Powieść zapewne znajdzie uznanie w opinii wnikliwych czytelników, którzy nie boją się zmierzyć z nieuchronnym upływem czasu, ale może i tych, którzy pomimo upływu lat, ciągle nie mają odwagi, aby zmienić swoje życie na lepsze.
Dr hab. Krystyna Rymarczyk jest psychologiem ze specjalizacją w zakresie neuropsychologii, dr nauk biologicznych, profesorem na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS w Warszawie. Naukowo interesuje się mózgową organizacją procesów emocjonalnych oraz neurobiologicznym podłożem rozwoju człowieka i zaburzeń neurorozwojowych. Jest autorką wielu artykułów badawczych o zasięgu międzynarodowym, jak i polskich publikacji o charakterze przeglądowym. Obecnie prowadzi liczne webinaria, podczas których popularyzuje wiedzę o mózgu.
Kliknij po więcej, gdzie różni recenzenci nam patronujący, podzielili się swoim punktem widzenia na „Kamienicę” i poruszane w niej zagadnienia.
[…] Zapraszamy także do przeczytania wnikliwej recenzji dr hab. Krystyny Rymarczyk, prof. Uniwersytetu SWSP, która wyraziła chęć i gotowość do zapoznania się z powieścią Alžběty Bublanovej pt. “Kamienica” [tyt. oryg. „Barák”]. Pełna recenzja znajduje się TUTAJ. […]
Uwielbiam tego typu literaturę. Na pewno sięgnę po tę pozycję!
Paulino, szczerze polecamy. 🙂 Warto!