We wrześniu odbędą się Warszawskie Targi Książki. Tym razem w wersji plenerowej, na Placu Defilad, w rozstawionych namiotach zbiorą się miłośnicy książek.
Przez cztery dni, od 9 do 12 września wydawcy, pisarze, tłumacze, bibliotekarze, księgarze będą mieli okazję do wielu spotkań, debat, warsztatów organizowanych przez instytucje branżowe.
Jak mawiał Tomasz Jastrun w „Gorącym lodzie”
Nic tak nie łączy ludzi jak miłość do tych samych książek
Czeskie klimaty
Choć miłości do książek może być wiele, dla nas wyjątkową stanowi ta polsko-czeska miłość literacka. Dlatego niezmiernie cieszy nas fakt, że tegorocznym gościem honorowym są Czechy.
Rada programowa, składająca się zarówno z czeskich, jak i polskich przedstawicieli środowiska literackiego zaprosiła 11 czeskich autorów:
Michala Ajvaza, Biancę Bellovą, Davida Böhma, Radkę Denemarkovą, Petra Hruškę, Petrę Hůlovą, Galinę Miklínovą, Ivę Procházkovą, Jaroslava Rudiša, Marka Šindelkę i Kateřinę Tučkovą, a także Pavla Čecha.
W pawilonie Republiki Czeskiej będą obywały się spotkania. Poprowadzi je dziennikarz, pisarz i propagator czeskiej kultury w Polsce, Mariusz Szczygieł.
Uroczyste rozpoczęcie targów otulą muzyka i śpiew czeskiej wiolonczelistki i wokalistki Doroty Bárovej.
Nie zabraknie wspomnień w osiemdziesiątą piątą rocznicę urodzin i dziesiątą rocznicę śmierci czeskiego dramaturga, eseisty, polityka Václava Havla.
Wydawnictwo Moc Media na targach
Dla nas 11 edycja Warszawskich Targów Książki jest szczególnym wydarzeniem. Bowiem będziemy na nich po raz pierwszy. Wśród naszych publikacji także dumnie zaprezentujemy czeską prozę, jest to powieść psychologiczna autorstwa Alžběty Bublanovej pt. „Kamienica” (tyt. oryg. Barák) w przekładzie Justyny Pokorskiej.
Ania Maślanka z Literackich Skarbów Świata Całego w swojej recenzji pisała o Alžběcie Bublanovej:
Wydała do tej pory pięć książek, za swój debiutancki zbiór opowiadań „Čtyři stěny” [Cztery ściany] otrzymała Nagrodę Karla Hynka Máchy, ale – jak sama mówi – to z „Kamienicy” jest najbardziej dumna. Do napisania książki zainspirował ją podobno widok z okna własnej kuchni, wychodzącego na podwórze z lipą. Obraz ten przeniosła później do swojej powieści – na podwórze i lipę spogląda jej bohaterka, rozmyślając o swoich sąsiadach, ludziach żyjących pod tym samym dachem. Sądzi, że zna ich na wylot, ale tak naprawdę nic o nich nie wie. W cytowanej już rozmowie autorka mówi również: „Nie wiem, skąd ten pomysł. Ale nagle miałam potrzebę napisać o starszej kobiecie, wdowie, która żyje we własnym świecie i przedwcześnie się zestarzała”. To właśnie starość i młodość, nasze wewnętrzne bariery związane z wiekiem i naszymi wyobrażeniami na jego temat, są największym tematem powieści.
Obok prozy czeskiej, pojawią się również znane wam tytuły „Pakistańskie wesele” Mai Klemp i „Rewolucja” Magdaleny Bukowiec oraz te, które swoją premierę mają akurat 6 września, czyli „Slow fashion” Moniki Szymor i „Opowieści z Sudeckiej Puszczy. Jesień” Marcina Pajdaka.
Z ogromnym humorem i celnymi obserwacjami. Dziennik z 14 dni podróży Mai Klemp do kraju męża – „Pakistańskie wesele„.
Tomik poezji, który jest cegiełką dla programu rozwojowego kobiet „Widzialne”. Droga z dna studni osoby w depresji, ku nadziei, którą nakreśliła Magdalena Bukowiec w „Rewolucji” myśli.
Literacka baśń, która uczy o lesie i czaruje przygodą. Pierwsza z planowanych czterech części. Ilustracje autorskie kreślone przez samego Marcina Pajdaka, twórcy „Opowieści z Sudeckiej Puszczy. Jesień„.
Stylowo ponoć nosi się tylko dobrą jakość, gdy do tego ma się świadomość, że nikt za nią nie zapłacił zdrowiem czy życiem oraz nie ucierpiała przy tym planeta, czyli „Slow fashion” Moniki Szymor.
Festiwal Kryminalna Warszawa
Miłośnicy kryminałów i suspensu zapewne będą równie mocno zadowoleni, co miłośnicy czeskiej literatury. Zorganizowano ponad 20 spotkań z polskimi autorami. A dodatkowo zorganizowano konkurs o Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa, w którym jury nagrodzi najlepsze powieści kryminalne pod względem literackim.
Wśród nominowanych znalazły się autorzy i tytuły:
- Max Czornyj, „Drugi sezon”
- Mariusz Czubaj „Cios kończący”
- Tomasz Duszyński, „Glatz. Kraj Pana Boga”
- Olgierd Hurka, „Znamię”
- Anna Kańtoch, „Wiosna zaginionych”
- Anna Kańtoch – „Lato utraconych”
- Jędrzej Pasierski – „Kłamczuch”
- Jędrzej Pasierski „Czerwony świt”
- Alek Rogoziński, „Miasteczko morderców”
- Ziemowit Szczerek – „Cham z kulą w głowie”
- Magdalena Witkiewicz, „Wizjer”
- Jakub Żulczyk „Informacja zwrotna”
Inne atrakcje
Urozmaiceniem staną się bloki programowe, na przykład: Strefa Fantastyki czy Festiwal Komiksowa Warszawa.
Zaproszenie
My zaś zapraszamy serdecznie do IV namiotu. Tam, na stoisku Azymutu, będzie okazja spotkać się z naszymi książkami.😉
Szczególnie zaś zachęcamy do wzięcia udziału w spotkaniu w piątek – 10.09 o godzinie 18:00!
Kiedy właścicielka wydawnictwa, Sylwia Chrabałowska i autorka książki „Slow fashion” Monika Szymor przez całą godzinę z chęcią porozmawiają o książce i o planach wydawnictwa.