Jak korzystać z Answer The Public? Do czego wykorzystać tę stronę? Zdecydowanie polecam ją wszystkim tworzącym treści w Internecie. Zarówno jeśli chodzi o SEO, szukanie słów kluczowych czy fraz do pozycjonowania typu długiego ogona (long tail).
Answer The Public – co to jest?
Na początku roku obiecałam podczas jednego ze spotkań Moc Kobiet na Żywo!, że opiszę wspomniane narzędzie. Kończy się pierwszy kwartał, zatem czas wziąć na tapetę zapowiadany temat. 🙂 Jeśli jesteś na początku drogi w temacie słów kluczowy, zainteresuje cię z pewnością artykuł o planerze Google’a AdWords.
Answer The Public (http://answerthepublic.com/) jest bezpłatnym narzędziem, które w prostych raportach daje odpowiedź, jakie pytania są wpisywane w Google’u w połączeniu z danym słowem. Na stronie możesz dołączyć do bezpłatnego kursu online na ten temat albo czytać dalej. 😀 Strona bowiem działa niezwykle intuicyjnie i jedyne, co ci trzeba, to dowiedzieć się o jej istnieniu i przeczytać poniższe.
Jak szukać słów wpisywanych przez ludzi w wyszukiwarkę Google?
- Można robić to ręcznie… Wówczas Google podpowie nam frazy na podstawie wcześniejszych wyszukiwań.
- Lub skorzystać z Answer The Public. 🙂
Język wyszukiwania
Choć strona jest w języku angielskim, poszukiwane frazy dostaniesz po polsku, jeśli wybierzesz polski.
Wyniki wyszukiwania
Pierwsze dostaniesz odpowiedzi na pytania związane ze słowem kluczowym. Na potrzeby przykładu wybrałam słowo „media”. Wpisz swoje dowolne słowo, a poniżej zobaczysz podobne koło, w którym będzie ono odpowiedzią na różne pytania typu: jak, gdzie, kiedy, który, w jaki sposób itd.
Jednakże powyższy wykres może być dla kogoś trudny w odczytywaniu. Jest na to prosty rada. Z lewej strony, nad nim znajduje się zakładka „Data” (tuż obok wizualizacji 😉 ). Jeśli z niej skorzystamy, otrzymamy bardzo czytelną listę.
Kolejne wyniki wyszukiwania to połączenia słów uwzględniające wyrażenia przyimkowe (przyimki) i porównania, a także wyniki list alfabetyczne oraz powiązania. By zrozumieć ostatni rodzaj wyników wyszukiwania, wklejam grafikę.
Dodatkowe możliwości
Hiperłącza
Klikając w wybrany rekord, zostaniesz przeniesiony na stronę wyników Google’a. Np. wybierając „media creation tool” z powyższego zbioru, przenosimy się tu:
Zachowaj jako zdjęcie
Niekiedy zbiory są tak duże, że nie jesteśmy w stanie widzieć ich na monitorze. Z drugiej strony, możliwe, że będą nam potrzebne do pracy kreatywnej na później. Możemy zatem wygenerować plik graficzny, zachować go na swoim komputerze, wydrukować – dowolnie. 🙂
Wychodzi nam z tego piękna mapka. 🙂
Pobierz plik w formacie CSV
Możesz wszystkie konfiguracje danego słowa, które cię interesuje, ściągnąć bezpośrednio do edytowalnego pliku CSV. Oczywiście tracisz hiperłącza, ale masz bazę, na której możesz budować. Wygląda to mniej więcej tak.
Guzik do pobrania („Download CSV”) towarzyszy ci cały czas po prawej stronie, przy przeglądaniu wyników.
Mam nadzieję, że od dziś sprawdzisz bez większych komplikacji, jakie pytania zadają w sieci twoi klienci, konsumenci, czytelnicy, odbiorcy – czyli ludzie, dla których tworzysz.
Nie ma znaczenia branża. Istotne, by móc się odnaleźć. Wróć! By dać się odnaleźć tym, którzy cię szukają.
Powodzenia!
SC
PS. Przypominam o ciekawym artykule tutaj:
Planer słów kluczowych w Google AdWords – Jak wykorzystywać właściwe słowa?
[…] planowanie publikowanych postów, korzystając z narzędzi, które pomagają zrozumieć, jak odbiorcy pytają Google o to, c…, […]