Po co nam artykuł nt. elevator pitch? Za chwilę wszystko stanie się jasne! 😎 Nie mam pojęcia, czy wiesz, jak wygląda ścieżka sprzedaży książki? Tu rozpatrujemy ją w szerszym kontekście niż kanały dystrybucji. Wyprzedzając bowiem ten etap, zapewne pomyślisz o konieczności stworzenia planu marketingowego. Jeśli jednak jesteś autorem, twórcą, który chce przekonać kogoś do swoich tekstów, jeśli chcesz zacząć publikować, to ścieżka sprzedaży zaczyna się w twojej głowie, w twoim ręku, nad twoim kubkiem kawy.
Autorskie elevator pitch, czyli jak zaprezentować się w windzie?
20-30 sekund na prezentację pomysłu na biznes czy własnej firmy nie jest umiejętnością, którą powinni opanować jedynie przedsiębiorcy. Jest to szczególnie konieczne każdej osobie, która nie tylko szuka inwestora, ale jako swoisty test dający odpowiedź na pytanie:
Czy znam dobrze swoje przedsięwzięcie?
U podstaw założeń leży przekonanie, iż połowa minuty na przedstawienie istoty sprawy jest wystarczającą jednostką czasu, w której można zamknąć swoją ideę. Tyle może trwać przypadkowa wspólna podróż windą z aniołem biznesu. Grzechem byłoby nie być przygotowanym.
Jeśli na swojej drodze spotkasz przypadkiem wydawcę i jesteś autorem tekstu, który chcesz opublikować w formie książki, bądź gotów.
Niech spotkana osoba ma możliwość zareagować tylko na dwa sposoby:
To niezwykle interesujące, proszę opowiedzieć mi coś więcej.
lub
Przykro mi, ale to nie leży w polu moich zainteresowań.
Cechy elevator pitch dla książki:
- Zwięzły zarys.
- Działający na emocje słuchacza.
- Wzbudzający ciekawość.
Jeśli uda Ci się zainteresować współtowarzysza w symbolicznej windzie, powinieneś mieć przygotowaną rozwiniętą prezentację w kolejnych dwóch wersjach, każdą większą, bardziej rozbudowaną od poprzedniej. Owe prezentacje biznesowe można przez analogię odnieść do streszczeń maszynopisów, które autorzy przedstawiają wydawcom czy redaktorom.
Podsumowując pierwszą drogę ścieżki sprzedaży książki, wyróżnię 3 etapy, do których każdy autor powinien być gotowy w każdym momencie:
- Zarys historii – 20 sekund na rozmowę lub w korespondencji mailowej maksymalnie 25 słów, w których masz przykuć uwagę.
- Krótkie streszczenie – 2 minuty/1 strona maszynopisu, gdzie pomagasz zrozumieć strukturę dzieła.
- Długie streszczenie – 20 minut/4-5 stron maszynopisu, dzięki któremu samemu upewnisz się, że cały zaplanowany mechanizm będzie dobrze działał.
Analogicznie, jeśli ta sama ścieżka interesuje cię z punktu widzenia sprzedaży oferty biznesowej:
- W 20 sekund chwytasz uwagę odbiorcy na haczyk.
- W 2 minuty wykazujesz, że przedstawiana oferta odpowiada na potrzeby klienta.
- Masz 20 minut prezentacji, by sprzedać.
Napisz w komentarzu poniżej swój elevator pitch!
Może z powodu zostawionego tu komentarza, to Moc Media skontaktuje się z Autorem? 🍍
[…] już pisałam w artykule o elevator pitch dla autora, jeśli chcesz przekonać kogoś do swoich tekstów i zacząć publikować, miej […]
[…] sprzedaży książki zaczyna się od sprzedaży idei poszczególnym osobom biorącym udział w procesie jej pow…. To nie tylko sama dystrybucja gotowego produktu. To także osoby, […]
Ciekawy sposób i z pewnością skuteczny. sztuką jest tak zwięźle i krótko przedstawić swoja ofertę.
Cześć Aga, podsumowałaś w punkt 🙂 – sztuką jest krótko powiedzieć, o co w ogóle chodzi. 😀
Dzięki za wizytę i serdecznie Cię pozdrawiam!