Z pewnością znasz różne briefy – kreatywne, reklamowe, marketingowe, nawet w bankach spisuje się briefy dla projektów. Bardzo często są to także swojego rodzaju dokumenty będące dokładnym opisem zamówienia, w którym określa się, czego klient oczekuje na przykład od agencji kreatywnej i na jaki wynik działań umawiają się obie strony umowy.
Brief można również nazwać dobrze spisanym zapytaniem ofertowym. Dla wydawnictwa może to być tak zwana propozycja wydawnicza, jednakże dokumenty te różnią się między przedsiębiorstwami. Każdy ma bowiem swoje standardy, zatem takie dokumenty mogą różnić się między sobą.
Bez względu, w jakiej pracujesz branży, gdy chcesz wydać książkę ekspercką potrzebujesz strategii, planu działania. Wyobrażenie o gotowej publikacji, a przełożenie myśli na papier nie zawsze idą w parze. Z pewnością pomocą w tak skomplikowanym procesie jest dobre przygotowanie.
Co zrobić, kiedy pojawiła się myśl o napisaniu książki?
Z pewnością przyjrzeć się pomysłowi i nie poddawać się na wstępie. Nie musisz wiedzieć wszystkiego, nie musisz także posiłkować się specjalistą w każdym aspekcie rynku wydawniczego. Zastanów się, gdzie jesteś i czego potrzebujesz.
Możliwe, że pomocne dla ciebie okaże się spisanie konspektu przyszłej książki. Jest to dobre ćwiczenie zarówno, jeśli chcesz zostać self-publisherem, jak i kiedy planujesz poszukać do współpracy wydawnictwa.
Mając na względzie składowe sukcesu książki, jak np.: dobry tekst, budzący zainteresowanie grupy docelowej, opublikowany w dopasowanej do niej oprawie, rozpoznawalność marki czy promocja, idealnym konspektem będzie brief.
Co to jest brief?
Z reguły jest to forma dokumentu służąca do zebrania wszystkich informacji związanych z danym projektem i wyznaczenie kierunku. Z briefów korzystają agencje marketingowe, ale i firmy finansowe czy medyczne, w których stawia się na rozwój firmy. W briefie określa się oczekiwania klienta względem zleceniodawcy, a także zakres prac.
Z kolei dla przyszłego autora książki owy brief służy wyznaczeniu kolejnych etapów procesu wydawniczego i działań niezbędnych do przygotowania materiału eksperckiego.
Jakie informacje powinien zawierać brief książki eksperckiej?
– Określenie tematu głównego oraz zagadnień uzupełniających
– Założony cel i czas realizacji projektu
– Grupę docelową główną oraz grupy dodatkowe
– Cechy wyróżniające dany tytuł na tle konkurencji
– Przegląd rynku w dziedzinie
– Planowany zasięg projektu
– Budżet
– Harmonogram działań
– Kanały dotarcia do potencjalnych czytelników
– Plan promocji
– Formaty planowanej publikacji, nakłady, szacowaną cenę
Pytania do samego siebie
Warto wypisać mocne i słabe strony projektu, a także odpowiedzieć sobie na pytania:
- Dlaczego chcę napisać książkę?
- Jaki cel główny ma zrealizować książka w życiu czytelnika?
- Jakie inne zmiany może za sobą pociągnąć publikacja w moim otoczeniu lub w otoczeniu mojego czytelnika?
Dochodzenie do sedna
Im wyższy poziom uszczegółowienia powyższych punktów, im dokładniej doprecyzujesz cele publikacji, cechy jej oraz konkurencji, tym lepiej:
1) będziesz w stanie przygotować się nie tylko do samego opracowania tematu eksperckiego w postaci planowanej publikacji, ale także
2) będziesz w stanie skuteczniej komunikować swój projekt oraz
3) realizować wstępne założenia.
Konkretny odbiorca
Określając grupę docelową, staraj się określić ją liczbowo. Możesz zarówno szukać niszy, zwiększając swoje szanse przy mniejszej konkurencji, jak i uderzać w procent z większej grupy populacji. Istotne, by wiedzieć, do kogo mówisz i gdzie spotkasz swoich czytelników.
Naładowany język
Emocjami? Korzyściami? Refleksyjny? Każdy odbiorca może mieć inne potrzeby. Znasz z pewnością swojego czytelnika i wiesz, jakie komunikaty są mu bliskie. Czym innym jest sama treść książki, a czym innym pisanie krótkich postów ją promujących.
Pamiętaj, że każde treści, które budzą emocje, są łatwiej zapamiętywane i eksperckość treści nie ma tu nic do rzeczy. Wartościowe dla czytelnika są rozwiązania jego problemów, które przedstawia się językiem korzyści, prezentując konkretną ścieżkę działania. Dobrze, jeśli twoja książka ekspercka czy materiały ją promujące będą albo pobudzały do refleksji, albo wręcz zachęcały do polecenia dzieła.
Druga sprawa – warto, aby planować swoje pisanie i do publikacji, i do mediów, zatem przyjdzie moment, gdy konieczne będzie, by więcej pisać.
Niezbędne elementy procesu wydawniczego:
Jeśli jesteś osobą, która chce absolutnie samodzielnie zająć się wszystkimi składowymi procesu wydawniczego, sprawdź na poniższej liście, czy posiadasz wszystkie kompetencje, by faktycznie nie szukać eksperta z wymienionych obszarów:
- redakcja,
- korektor,
- projekt okładki
- projekt wnętrza, tj. layoutu,
- adiustacja, korekta techniczna,
- skład i DTP,
- druk,
- promocja,
- dystrybucja i sprzedaż.
Oczywiście powyższa lista powstała przy założeniu, że książkę piszesz samodzielnie. Jeśli będą ci potrzebne ryciny do narysowania, również porozmawiaj o nich z grafikiem. Nie wklejaj do książki przypadkowych zdjęć z Google’a.
Kluczowe, sprzedaż książki zaczyna się w głowie autora, czyli w twojej głowie.
Z kim wydać książkę ekspercką?
Self-publishing to niezależne wydawanie. Nie musi ono jednak oznaczać wykonania wszystkich zadań samodzielnie.
Zapisz w briefie daty poszczególnych etapów i przypisz ich realizację konkretnym specjalistom czy podmiotom, z którymi współpracujesz.
Jeśli z kolei publikujesz z wydawnictwem, pamiętaj, by zapytać o daty realizacji wszystkich powyższych kroków. Zawsze wymagaj autoryzacji publikacji przed drukiem.
Zwróć uwagę na umowę.
Ty im. Jeśli wydawnictwo oczekuje od ciebie zapłaty, to z pewnością ryzyko biznesowe jest po twojej stronie, albo przychodzisz do wydawnictwa jako klient, który zleca wykonanie usługi i nie pytasz nikogo o opiniowanie swojego pomysłu.
Oni tobie. Z kolei jeśli umowa dotyczy przekazania majątkowych praw autorskich na wydawnictwo, które będzie wypłacać tobie honorarium od sprzedaży, to z pewnością ryzyko biznesowe jest po stronie wydawnictwa, które dostrzegło w twoim pomyśle potencjał.
Jednakże jako autor musisz mieć świadomość, że wydanie książki jest trochę jak gra na giełdzie. Możesz dużo zyskać, a także może nikt nie kupić twoich akcji. Masz jednak ową gwarancję, że ryzyko nie jest po twojej stronie.
Sam fakt, kto komu płaci nie jest miarą, czy masz do czynienia z „prawdziwym” czy „nieprawdziwym” wydawnictwem – bo takie dyskusje czytam na forach internetowych, i są to przekonania błędne. Każdą umowę należy właściwie rozpatrywać indywidualnie, bo jako dzieło istnieje w konkretnym otoczeniu, czasie i jest stworzone przez konkretnego autora o danym potencjale i umiejętnościach.
Opracowanie książki, wydanie jej, promocja, dystrybucja i sprzedaż to wielomiesięczna inwestycja czasu licznej grupy specjalistów. Jeśli twój pomysł rokuje na zwrot owej inwestycji, z pewnością wydawnictwa będą bardziej chętne do rozmów. Jeśli z kolei sytuacja na rynku nie do końca jest jasna, twój dobrze opracowany brief może pomóc wyjaśnić wątpliwości.
Podobnie w samodzielnym przedsięwzięciu – podziel duży cel na małe kroki, a z pewnością osiągniesz to, co sobie zamierzyłeś.
Powodzenia! 😊
[…] Spisuje się plan, dzieli materiał na części, gdzie jedne podporządkowuje drugim. Określenie kolejnych etapów procesu wydawniczego i działań niezbędnych do przygotowan… jest trudną, ale i niezbędną […]