O książce
“Czerwona ziemia” to powieść o poszukiwaniu prawdy, o odwadze dziennikarskiej i historycznej. Historia alternatywna jeszcze nigdy nie była tak ciekawa. Barwne opisy polskiej kolonii na Madagaskarze stanowią tło dla intrygującej fabuły. Reportażowy styl sprawia, że już od pierwszej strony trafiamy w samo centrum wydarzeń i nie możemy się oderwać aż do ostatniego akapitu.
Znany i doceniany w PRL reportażysta w 1989 roku przybywa na Madagaskar, by poznać panoramę społeczną wyspy oraz jej historię i zebrać materiały do nowej książki. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że Polacy, którzy tam przyjeżdżali przed nim, nie chcieli już wracać do kraju.
Czerwona ziemia jeszcze przed II wojną światową stała się polską kolonią i zachowała odrębność polityczną. Kiedy dziennikarz stawia pierwsze kroki w Nowej Warszawie na Madagaskarze, nic nie zapowiada, jak blisko znajduje się oko cyklonu, w którym ścierają się stary porządek z nowym. Wiedziony pragnieniem zdobycia wywiadów ze wszystkimi najważniejszymi osobami na wyspie ryzykuje, że sam może stać się ofiarą konfliktu między niosącymi postęp cywilizacyjny z Zachodu a obrońcami miejscowych tradycji, którzy nie chcą podporządkować się kolonizatorowi.
Czy warto kłaść na szali własne życie w imię prawdy i rzetelności dziennikarskiej? Czy uda mu się przeżyć wśród wygasłych wulkanów i ludzi o sercach kipiących żądzą zwycięstwa o wpływy na czerwonej ziemi?
— To jest nasza madagaskarska czerwona ziemia. Ziemia, na której żyjemy i umieramy. Ziemia, na której żyli i umierali nasi przodkowie. Jeśli los pozwoli, również przyszłe pokolenia będą na niej żyły i umierały. To jest nasza ziemia. Zawsze nią była, odkąd pierwsi Malgasze przybyli na Wyspę.
Wielu próbowało nam ją odebrać — Arabowie. Francuzi. Polacy… Przychodzili i odchodzili. My zaś pozostaliśmy. — W tym momencie otworzył swoją dłoń, a piasek powoli przesypał się przez jego palce. — To jest nasz dom. Ta czerwona ziemia to nasze życie. Nie oddamy jej nikomu. Będziemy o nią walczyć do ostatniego Malgasza. Albo Polacy to uszanują, albo zginą, próbując nam ją odebrać. To nie my przeprawiliśmy się przez morze, aby podbić wasz kraj. To nie my staramy się was zniewolić.
[Maciej Zajączkowski, Czerwona ziemia, Moc Media, Warszawa 2021]
O autorze
Maciej Zajączkowski
Urodzony w 1992 roku w Warszawie.
Absolwent prawa i stosunków międzynarodowych, aktualnie doktorant na Uniwersytecie Warszawskim. Z zawodu audytor. Z zamiłowania podróżnik.
Jeśli chcesz się dowiedzieć o książce jeszcze więcej,
odwiedź miejsca patronów i matronek! 😀
Polecamy poniżej.
BLISKIE SPOTKANIA
Bliskie spotkania to miejsce, w którym spotykają się ludzie i książki. To nietuzinkowa prezentacja autorów, tytułów, spojrzenie z innego puntu widzenia na świat literacki.
Pośród wielu opublikowanych treści, znalazł się również cykl o „Czerwonej ziemi” Macieja Zajączkowskiego. Bartosz Soczówka pisze:
Polecam Waszej uwadze wyjątkowy debiut literacki. Poznajcie Autora, którego powieść wywołała we mnie coraz rzadziej spotykaną refleksję – tego jeszcze nie było! Macie ochotę na emocje i przeżycia z zupełnie nowej półki?
Warto zajrzeć po więcej: KLIKNIJ.
Gdzie ja tam książka
Aleksandra Krawczuk w swoim miejscu w sieci opowiada o świecie książek, jako zbiorze pięknych historii. Dziś polecamy szczególnie jej zbiór treści nie tylko o samej powieści, ale i ciekawostek związanych z Madagaskarem. Ola wspomina:„Czerwona ziemia” to fikcja literacka, ale kochani, niech Was to nie zwiedzie. Historia o polskiej kolonizacji sprawia, iż czuje się, że wydarzenia opisane w książce wydarzyły się naprawdę.Przejrzyj całe menu Aleksandry na temat historii alternatywnej Macieja Zajączkowskiego: KLIKNIJ.
MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W JASTRZĘBIU-ZDROJU
Pomiędzy książkami tematyki wszelakiej w zaprzyjaźnionej Bibliotece znalazło się również miejsce dla „Czerwonej ziemi”.
Dla ciekawskich, aby poznać, jak się tam rozmawia o literaturze, polecamy spotkanie autorskie z Maciejem Zajączkowskim, które 9.12.2021 poprowadziła Agnieszka Witczak – miłośniczka bibliotek i książek w nich zebranych: KLIKNIJ.
Su.biektywna
Recenzje, w większości książek polskich autorów. Subiektywne spojrzenia na literaturę z gatunku kryminału i sensacji.
Maciej Zajączkowski zaskoczył Patrycję Rojek swoją powieścią:
Czy potraficie wyobrazić sobie Polskę w roli kolonizatora? I to jeszcze pięknej, afrykańskiej wyspy, jaką jest Madagaskar? Nie? No to już nie musicie, autor zrobił to za Was… Realistycznie opisane miejsca, dzięki czemu czułam się jak mieszkanka wyspy, szczegóły wydarzeń dopracowane w każdym stopniu.
O odczuciach możesz poczytać więcej: KLIKNIJ.
LITERACKA KAVKA
To miejsce Georginy Gryboś-Szczepanik – blogerki i redaktorki Off Radia Kraków, gdzie prowadzi audycję poświęconą kulturze Off/On: Literacka Kavka. Pisze i rozmawia z ludźmi świata książki, muzyki i szeroko pojętej sztuki.
17.12 posłuchasz rozmowy z Autorem „Czerwonej ziemi”: KLIKNIJ.
Muzeum Życia w PRL
Zajrzyj, by dowiedzieć się więcej: KLIKNIJ.
BIBLIOTEKA KOSTKA
To wyjątkowe miejsce na mapie Łodzi – Biblioteka Kostka przy ulicy Kostki-Napierskiego, tętniąca życiem i tłumnie przybywającymi czytelnikami na spotkania autorskie.
Jedno z nich z Autorem Maciejem Zajączkowskim zapisze się w naszej historii. Możecie śledzić zapowiedzi: KLIKNIJ.
„Czerwona ziemia” Maciej Zajączkowskiego dostępna we wszystkich dobrych księgarniach, a także w naszym Sklepie Pełnym Mocy.
Zapraszamy!
[…] Kliknij tutaj po więcej informacji o "Czerwonej ziemi" – recenzje […]