Cztery lata temu zespół OSDW Azymut wpadł na genialny pomysł, jak rozpowszechnić miłość do książek i zwiększyć czytelnictwo w Polsce, które w statystykach wypadało bardzo słabo. W jedną październikową noc, w niszowych księgarniach, ,w różnych miastach zbierają się autorzy, księgarze, tłumacze, redaktorzy i Ci, którzy kupują książki. Jak wyglądała niezapomniana Noc Księgarń 2022?
Jak się miewa czytelnictwo
W marcu bieżącego roku Polacy zostali zapytani przez Bibliotekę Narodową o swoje zwyczaje czytelnicze. Spośród wszystkich respondentów, 38% procent odpowiedziało, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy sięgnęło po książkę przynajmniej raz.
Takie dane prezentowa ostatni raport przeprowadzony przez Bibliotekę Narodową. Ponoć wróciliśmy do stanu z 2019, sprzed pandemii.
Czy taki stan można nazwać optymistycznym? Jeśli patrzy się na liczby, które wskazują, że 23 % Polaków w ogóle nie ma książek w domu, to może wydawać się, że czytelnictwo w Polsce jest na bardzo niskim poziomie.
Jednak taki wydarzenia, jak Noc Księgarń wnoszą wiele optymizmu.
W miejscach, gdzie odbywały się spotkania w tym roku, śmiało można powiedzieć, że przyszły tłumy. Spragnieni spotkań, podpisanych przez autorów książek mieszkańcy miast na pewno podnieśli statystyki!
Autorzy Moc Media
Niesamowita Noc Księgarń 2022 roku była dla nas wyjątkowa. Po raz pierwszy, aż czterech autorów zagościło w pięciu miejscach!
Katarzyna Grzyś- Kurka
spotkała się we Wrocławiu w Cocofli z grupą dzieci. Rozmowy o „Franku Koperku i psich klanach” były fascynujące. Dzieci potrafią pobudzić swoją kreatywność, wymyślać różne historie i docenić przyjaźń między ludźmi i psami. Na spotkaniu malowanie zwierząt okazało się strzałem w dziesiatkę!
Jeśli masz ochotę na przygodą z psim klanek, sięgnij po swój egzemplarz. Kliknij!
Marcin Pajdak uczestniczył w dwóch spotkaniach.
W piątkowy wieczór we Wrocławiu w Księgarni Podróżnika, a w sobotnie południe w Brzegu Dolnym w Księgarni Stanisławy Skrzyńskiej.
Na obydwu spotkaniach mali uczestnicy tak zachwycili się „Opowieściami z Sudeckiej Puszczy” i przygodami Borsuka, że żadne nie chciało wrócić do domu!
Ty również masz szansę na poznanie przygód zwierząt. Klik!
Jeszcze jedno spotkanie odbyło się na południu Polski. Tym razem w Chorzowie. Księgarnia Dopełniacz ugościła Barbarę Pawliczek, autorkę „Punktu wspólnego”, z którą rozmowę poprowadziła Katarzyna Wolny.
Niełatwe tematy są o tyle ważne, że często w rodzinach podobne historie zdarzają się naprawdę. Przemoc domowa, brak szacunku i miłości, niezrozumienie. Czasem można stać się ofiarą, a niekiedy trzeba pomóc innym. Takie sytuacje stają się punktem wspólnym dla wielu kobiet, ale i mężczyzn.
Czasem trudno zrozumieć nawet własne emocje, dlatego warto sięgnąć po „Punkt wspólny” tu.
Ostatnie spotkanie odbyło się w Warszawie. W Księgarni Korekty Monika Szymor edukowała o iluzji branży mody, konsumpcji i alternatywie, jaką jest „Slow fashion”. Świadome kupowanie i wskazówki, jak nie wpadać w pułapki sieciówek są ważnym elementem budowania garderoby. W spotkaniu uczestniczyła nasza założycielka wydawnictwa Moc Media, Sylwia Chrabałowska, która podkreśliła, jak ważne informacje znajdują się we wspomnianym poradniku i dlaczego warto skupić się na podanych tam wskazówkach.
Jeśli nie jest Ci obojętna planeta, inni ludzie i chcesz świadomie poukładać rzeczy we własnej szafie, zamów swój poradnik!
W wydawnictwie Moc Media stawiamy na książki i ludzi, którzy razem z nami chcą zmieniać świat na lepszy.