Nie bez powodu przy okazji urodzin, imienin lub innej ważnej okazji składamy naszym bliskim życzenia: zdrowia, zdrowia i jeszcze raz zdrowia. W natłoku codzienności i w trosce o samopoczucie psychiczne zapominamy jednak o istocie równowagi psychicznej. Siłę naszego umysłu (a więc intelekt, temperament i mentalność) można wspierać nie tylko dzięki ograniczeniu stresu i zdroworozsądkowemu podejściu do życia, ale również dzięki przelewaniu słów i myśli na papier.
Pisz tak dopóty, dopóki pisanie nie stanie się dla ciebie naturalne jak oddychanie. Pisz dopóty, dopóki wszystko poza pisaniem będzie przyprawiać cię o niepokój.
– Christina Katz
Jaki wpływ ma pisanie na zdrowie psychiczne?
Pozytywny wpływ pisania na zdrowie psychiczne został udowodniony już trzydzieści pięć lat temu przez amerykańskiego psychologa społecznego – Jamesa Whitinga Pennebakera. Badania przeprowadzone z pomocą studentów doprowadziły do przełomowych wniosków: przelanie na papier traumatycznych przeżyć i bolesnych wspomnień przekładało się na wzmocnienie odporności, obniżenie poziomu stresu i trwałą poprawę nastroju.
Profesor James W. Pennebaker oraz inni naukowcy powtórzyli to badanie wielokrotnie. Korzystali z pomocy zainteresowanych pomysłem kobiet i mężczyzn z różnych grup wiekowych. To pozwoliło na potwierdzenie wcześniej postawionej hipotezy. Oczywiście należy zaznaczyć, że pisanie nie zastąpi wizyty u psychologa, nie będzie również alternatywą dla środków farmakologicznych.
Naukowcy odkryli jednak, że pisanie nie pozostaje bez znaczenia dla jakości naszego snu. Doktor psychologii zdrowia, Elisabeth Broadbent (otrzymała nagrodę Early Career Award od Międzynarodowego Towarzystwa Medycyny Behawioralnej), udowodniła, że opisywanie stresujących i tragicznych wydarzeń pozwala lepiej się wysypiać. Wszystko za sprawą przelania emocji na papier. Takie pisanie obniża poziomu stresu, który jest jedną z głównych przyczyn bezsenności.
Pisanie jako sposób na równowagę psychiczną
Prawda jest taka, że ilu twórców treści, tyle stylów pisania. Można jednak wyróżnić takie sposoby, które okażą się zbawienne dla naszego umysłu. Naukowcy wskazują trzy metody przelewania na papier słów, które kłębią się w naszych głowach. O jakich metodach mowa?
Pisanie ekspresyjne, czyli przelewanie na papier wszystkich emocji, przeżyć i wrażeń. To pozwala spojrzeć na dany problem z innej perspektywy. Specjaliści wykazują, że jedną z najbardziej skutecznych metod jest tworzenie opowieści w cyklach. Na spisanie jednej historii warto przeznaczyć 20 minut przez cztery dni z rzędu.
Pierwsze dwa najlepiej poświęcić na opisanie wydarzenia takim, jakie się je zapamiętało – nie trzeba tu dbać o chronologię, ortografię czy interpunkcję. Nie ma także konieczności stosowania kwiecistego języka czy też poszukiwania eufemizmów. W tym momencie należy spisać dokładnie, co w duszy gra.
Kolejne dwa dni poświęca się na wyciągnięcie wniosków z danego zdarzenia, obranie w słowa swoich emocji i skutków danego doświadczenia. To doskonały moment na odkrycie drugiej strony medalu, na znalezienie sensu tego, co nas spotkało. Terapeuci wskazują ekspresyjne pisanie cykliczne jako jeden z najbardziej skutecznych sposobów na przepracowanie traumatycznych wydarzeń.
Do pisania ekspresyjnego można zaliczyć pisanie pamiętnika, osobiste blogowanie czy prowadzenie notatek w zeszycie, do którego można zaglądać w razie potrzeby. Autoterapia na kartce i znalezienie zaufanego, ale milczącego przyjaciela pozwala na wyrzucenie z siebie złości, stresu i strachu oraz na zachowanie równowagi psychicznej.
Pisanie kreatywne to jedna z dróg doskonalących warsztat pisarski. To sposób na tworzenie świetnych tekstów, ale również na rozwijanie swoich umiejętności nieszablonowego myślenia, które przydaje się również w ekstremalnych sytuacjach życiowych.
Próba rozwinięcia z jednego zdania ciekawej historii może być odskocznią od codzienności, która z kolei zadba o nasze samopoczucie psychiczne, odcięcie się od problemów i zachowanie równowagi umysłu.
Pisanie kreatywne może stać się uzdrawiającym hobby. Poświęcenie się doskonaleniu swojego warsztatu może stać się także wręcz pasjonującym hobby, które nie tylko odrywa od rzeczywistości, ale pokazuje, że dostosowanie się do wprowadzania zmian jest zbawienne dla zdrowia psychicznego.
Modyfikując i ulepszając tekst, można w sobie podświadomie zakodować fakt, że zmiany, choć często są krokiem w nieznane, mogą nieść ze sobą pozytywne skutki. Warto zauważyć, że pisanie kreatywne, a więc tworzenie opowieści, wpływa pozytywnie również na odróżnianie nieprawdopodobnych historii od rzeczywistości.
Pisanie refleksyjne – przelewanie na papier myśli, prowadzenie monologu na kartce, snucie rozważań, które pozwolą usystematyzować wszystko to, co siedzi w głowie. W tym miejscu nie trzeba rozpatrywać wyłącznie codziennych problemów, warto za to pochylić się nad mniej przyziemnymi sprawami, które z jakiegoś powodu są obiektem naszych myśli.
Poruszenie danego zagadnienia w celu znalezienia jego sensu rozpoczyna się od zaskoczenia, zdziwienia lub wątpliwości, których powodem mogą być nie tylko zachowanie drugiego człowieka, ale również inny światopogląd, twory natury, nowoczesne technologie czy codzienne czynności. Wszystko to może napędzać do działania i przelania na papier swoich rozterek w celu znalezienia satysfakcjonującego rozwiązania osobistej zagadki.
Pisanie refleksyjne jest sposobem na poukładanie w głowie własnych myśli i pozytywnie wpływa na zachowanie równowagi psychicznej. W ten sposób można rozwiązać zupełnie błahe problemy, które pojawiają się znikąd, ale jeśli będą zaniedbane, mogą doprowadzić do zaburzenia zdrowia psychicznego. Samodzielne rozprawianie się z nurtującymi zagadnieniami, pozwala wprowadzać harmonię do umysłu.
Jak widać, o wsparcie zdrowia psychicznego możemy zatroszczyć się, biorąc kartkę i długopis i zapisując na niej wszystko to, co kłębi się w meandrach naszych umysłów. Pisanie o troskach i wydarzeniach z życia codziennego jest świetnym sposobem na rozładowanie emocji, spojrzenie na problem z innej perspektywy i poukładanie w logiczny sposób wszystkiego, co nas spotyka. Zatem:
Opisuj to, co nie powinno zostać zapomniane.
– Isabel Allende