ZAWÓD DIAGNOSTY LABORATORYJNEGO. ASPEKTY PRAWNE I ORGANIZACYJNE
pod redakcją naukową prof. dr. hab. Moniki Urbaniak
opracował zespół:
mgr Natalia Chojara – absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Wydziału Nauk o Zdrowiu, kierunek Zdrowie Publiczne – specjalność: zarządzanie w opiece zdrowotnej. Ponadto ukończyła studia podyplomowe w zakresie Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy na Poznańskim Uniwersytecie Ekonomicznym, jak również Zarządzanie Zasobami Ludzkimi na Wyższej Szkole Bankowej. Wieloletni praktyk odpowiedzialny za wdrażanie i nadzorowanie procesów związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy. Obecnie Kierownik Działu BHP w Szpitalu Klinicznym im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Członek Zarządu Rady Osiedla Stare Miasto. W obszarze zainteresowań naukowych leżą głównie zagadnienia związane z zarządzaniem w podmiotach leczniczych.
dr Anna Frankowska – doktor nauk o zdrowiu. Adiunkt w Zakładzie Organizacji i Zarządzania w Opiece Zdrowotnej. Absolwentka studiów dziennych na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Ekonomiczny), Wydziału Zarządzania, kierunku Handel i Marketing. Ukończyła Podyplomowe Studium Dziennikarstwa, na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na Wydziale Nauk Społecznych w Instytucie Nauk Politycznych i Dziennikarstwa. W 2015 roku uzyskała stopień doktor nauk o zdrowiu Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Od 2000 roku jest czynnym nauczycielem akademickim. Członek Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i Polskiego Towarzystwa Nauk o Zdrowiu. Autorka licznych publikacji naukowych z zakresu marketingu i zarządzania w ochronie zdrowia oraz zdrowia publicznego. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół zagadnień marketingu w ochronie zdrowia, service design, public relations, wykorzystania nowoczesnych technologii w zarządzaniu.
dr Maciej Jankowiak – doktor nauk medycznych i nauk ekonomicznych. Asystent w Zakładzie Organizacji i Zarządzania w Opiece Zdrowotnej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Absolwent Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Medyczny), Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (kierunek zarządzanie i marketing) oraz studiów MBA organizowanych przez Akademię Ekonomiczną w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Ekonomiczny) we współpracy z Georgia State University w Atlancie (USA). W 2001 r. uzyskał tytuł doktora nauk medycznych na Wydziale Lekarskim I Akademii Medycznej w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Medyczny), a w 2011 r. tytuł doktora nauk ekonomicznych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Jego zainteresowania naukowo-badawcze obejmują ekonomikę ochrony zdrowia, zarządzanie w ochronie zdrowia, wykorzystanie metod ilościowej oceny funkcjonowania podmiotów i systemów ochrony zdrowia, zagadnienia oceny niepełnosprawności i niezdolności do pracy, zastosowanie technik teleinformatycznych w prowadzeniu działalności podmiotów leczniczych i w koordynacji funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej.
dr Piotr Pagórski – doktor nauk ekonomicznych. Pracuje w Wydziale Nauk o Zdrowiu od listopada 1999 roku na stanowisku starszego wykładowcy Zakładu Organizacji i Zarzadzania w Opiece Zdrowotnej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Jest specjalistą w zakresie finansów i rachunkowości oraz zarzadzania zasobami ludzkimi. W związku z tymi zainteresowaniami prowadzi samodzielnie przedmioty zarówno na studiach licencjackich, magisterskich jak i podyplomowych. Czynnie uczestniczy w pracach badawczych i publikacyjnych – stanowi silne ogniwo w komitetach organizacyjnych licznych konferencji naukowych, posiada także znaczny dorobek publikacyjny. Udziela się również w Polskim Towarzystwie Nauk o Zdrowiu jako nieetatowy księgowy.
dr n. med. Katarzyna Pluta-Hadas – wykładowca w Zakładzie Organizacji i Zarządzania w Opiece Zdrowotnej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Ukończyła Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Poznaniu. Była współzałożycielką i współwłaścicielem spółki NZOZ „Zespół Akademickich Patologów”. W 2010 roku ukończyła studia podyplomowe „Zarządzanie w opiece zdrowotnej” na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. W latach 2010-2016 pełniła funkcję starszego specjalisty w Wydziale Gospodarki Lekami w Wielkopolskim Oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. Odpowiedzialna była za wydawanie opinii merytorycznych dot. realizacji świadczeń w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie terapeutycznych programów zdrowotnych dla województwa Wielkopolskiego oraz opracowywanie opinii medycznych dla Zespołu ds. Chemioterapii Niestandardowej przy Prezesie NFZ.
mgr Juliusz Szewczyk – absolwent Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Asystent w Katedrze i Zakładzie Prawa Medycznego i Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Praktykujący prawnik. Jego zainteresowania naukowe obejmują tematykę prawa cywilnego, konstytucyjnego, medycznego oraz administracyjnego.
mgr Marcin Waszak – asystent w Katedrze i Zakładzie Prawa Medycznego i Farmaceutycznego, doktorant w Zakładzie Publicznego Prawa Gospodarczego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Medycznego im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Doświadczenie zawodowe zdobywał w poznańskich kancelariach oraz w Urzędzie Miasta Poznania. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół zagadnień reglamentacji gospodarczej, prawa hazardowego, prawa medycznego oraz bioetyki.
dr Magdalena Zamroczyńska – asystent w Katedrze i Zakładzie Prawa Medycznego i Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu; adwokat. Jej zainteresowania naukowe obejmują: prawo medyczne, prawo i postępowanie karne.
dr n. med. Robert Ziarnik – starszy wykładowca w Zakładzie Organizacji i Zarządzania w Opiece Zdrowotnej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Absolwent Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Medyczny) – 1997 r. W 2006 r. uzyskał tytuł doktora nauk medycznych na Wydziale Lekarskim II Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Ponadto ukończył studia podyplomowe na kierunku Zarządzanie biznesem w Zachodniopomorskiej Szkole Biznesu w Szczecinie (2006). Praktyczne umiejętności w zakresie zarządzania zdobywał w pracy zawodowej kierując zasobami ludzkimi w różnych organizacjach. Swoje zainteresowania badawcze koncentruje wokół szeroko pojętej tematyki zarządzania, ze szczególnym uwzględnieniem systemu opieki zdrowotnej (zarządzanie organizacją w systemie opieki zdrowotnej, lean healthcare, zarządzanie zasobami ludzkim).