Kiedy weźmiesz tę książkę do ręki, obok zasiądzie Maja Klemp, która z właściwym sobie humorem opowie o kraju męża. „Pakistańskie wesele” obejmuje 14 dni podróży kosmopolitki, której przyszło wystąpić w roli druhny podczas wielodniowych uroczystości zorganizowanych dla elitarnego grona ośmiuset osób.
Drogi Czytelniku!
Poznaj bliżej Maję Klemp i jej dziennik z 14 dni podróży do kraju męża pt. „Pakistańskie wesele”.
Zamieszczamy poniżej wybrany fragment z książki oraz informacje o autorce i samym dzienniku.
Zapraszam do lektury!
Sylwia Chrabałowska
O KSIĄŻCE
„Pakistańskie wesele” to wielobarwny opis ludzi, strojów i miejsc. Maja dzieli się refleksjami na temat aktualnych problemów, jak nierówności społeczne czy brak tolerancji. Lektura utwierdza w przekonaniu, że można podejść do innych łagodniej i bez uprzedzeń. Choć autorka nie pozostaje obojętna na uroki egzotycznych strojów czy biżuterii, którym równie chętnie poświęca uwagę, z nią możesz zajrzeć w głąb ludzkiej duszy.
Lubisz podróże, interesujesz się innymi kulturami, zaś stosunki damsko-męskie to temat budzący Twoją ciekawość? Cenisz lektury, przy których możesz się śmiać i zrelaksować? Jeśli tak, to Pakistańskie wesele Mai Klemp spełni wszystkie Twoje oczekiwania!
Intryguje
Czy naprawdę w Pakistanie nie pije się alkoholu? Czy każda rodzina trzyma w domu kalashnikova? Dlaczego w pakistańskich restauracjach praktycznie nie ma w ofercie dań bezmięsnych?
Prowokuje
Jak w Pakistanie, jednym z najradykalniejszych krajów muzułmańskich traktowane są osoby transpłciowe? Czy prostytucja jest legalna? Co jest tematem tabu?
Rozśmiesza
Jakby to było poznać jednocześnie 800 osób “najbliższej” rodziny współmałżonka i to na ich terytorium? Jak myślisz, gdzie pakistańscy wojskowi najchętniej robią sobie selfie? I co właściwie mają tygrysy do ciasteczek?
Elitarna sala bankietowa gotowa na pakistańskie wesele
Trzeba założyć łańcuchy, by pojechać dalej. Pakistańczycy na drodze do Malam Jabby
Muzeum w Lahaurze, Pakistan
Dziennik Mai jest subiektywnym portretem współczesnego pakistańskiego społeczeństwa i przestrogą dla wegetarian, którym marzy się wyprawa do tej części subkontynentu. Nie znajdziesz tu nudnych, encyklopedycznych opisów i analizy polityczno-historycznej dawnej kolonii brytyjskiej. Autorka niczym współczesna bajarka snuje opowieść językiem mówionym, bawi się słowem i skraca dystans. Odwiedzisz z nią inną kulturę, zdobędziesz szczyty Hindukuszu czy zapolujesz na perfumy w piwnicach Islamabadu. Poznasz jej Księcia i historię miłości, która pokonała różnice kulturowe oraz życie w różnych strefach czasowych.
Pakistańskie wesele to powieść podróżnicza na nasze czasy. Maja Klemp, łącząc funkcje tour-operatora i „Pudelka”, zabiera nas w podróż do współczesnego Pakistanu. Pokazuje nam kraj przez pryzmat ludzi i związków, nowoczesnych, a jednocześnie zakorzenionych w kulturze. A wszystko to z charakterystycznym dla siebie humorem i niewiarygodnie lekkim piórem.
Barbara Piotrowska
Czy Pakistańskie wesele jest dla mnie?
Szukam lektury, którą można cytować domownikom po każdej salwie śmiechu
Rozważam lub tylko wyobrażam sobie podróż na południowy-wschód i szukam książki, która nieco przybliża tamte regiony i kulturę
Zastanawiam się tylko, jak może wyglądać życie u boku pakistańskiego "księcia"...
Często boimy się tego, co nieznane. Demonizujemy obcość, budujemy światopogląd z murów stereotypów i zamykamy się w swoich małych, lokalnych skorupkach. Jednakże czasami znajdujemy w sobie odwagę i ryzykujemy. Wówczas okazuje się, że świat ma nam do zaoferowania o wiele więcej, niż potrafilibyśmy sobie wyobrazić.
Autorka dziennika podróżnego Pakistańskie wesele oraz bloga Miłość w czasach strefowych. Gdynianka, która mieszka w Nowym Jorku. Absolwentka japonistyki i hispanistyki na Cardiff University oraz europeistyki na University of Bath.
Po ośmiu latach związku, rozwijającego się mimo niemiłosiernej odległości dzielącej ją od ukochanego, wyszła za mąż za poznanego na studiach Pakistańczyka.
Od dziecka uzależniona od podróży.
Mieszkała w Wielkiej Brytanii, Chile, Japonii, Czechach i Hiszpanii, co pozwoliło jej zanurzyć się w różnych kulturach i nierzadko zakochać w skrajnie odrębnych stylach życia.
Uwielbia taniec, zwierzęta, książki, herbatę i dobre perfumy.