W ubiegłym roku odbyła się premiera „Opowieści z Sudeckiej Puszczy. Jesień” autorstwa Marcina Pajdaka. Jest to pierwsza z czterech opowieści. Każda dzieje się w innej porze roku, dzięki czemu nauczyciele, pedagodzy i animatorzy mogą omawiać z dziećmi prawa natury, potrzeby przyrody równolegle z tematami dotyczącymi przyjaźni, odwagi czy wytrwałości. Aby pomóc w pracy nad tekstem literackim, do każdej części „Opowieści…” można dokupić scenariusze lekcji autorstwa Agnieszki Jarząbek.
„Opowieści z Sudeckiej Puszczy” to literacka baśń, która fascynuje zarówno dzieci, jak i rodziców. Autor przeprowadził bardzo dokładne badania tematów, które porusza. Dodatkowo własnoręcznie zilustrował opowieść swoimi rycinami. W tym roku powstała część poświęcona ZIMIE, która już od września będzie dostępna we wszystkich dobrych księgarniach
Zapraszam do lektury! Sylwia Chrabałowska
Magiczna podróż do słowiańsko-germańskiej krainy
Bohaterowie opowieści z Sudeckiej Puszczy poznają oblicze ciemnego lasu, w którym wysychają strumienie.
Mieszkańcy potrzebują kogoś, kto przywróci wodę w źródłach. Zbliża się zima i pozostało niewiele czasu. Zadania podejmuje się Borsuk.
Jakie przeszkody będzie musiał pokonać? Czy uda mu się wykonać zadanie?
Gdzieś głęboko w puszczy, której już nie ma. Pośród gór, które pluły kiedyś ogniem, dwoje przypadkowych przyjaciół przemierza lasy tak ciemne, że nie sposób odróżnić w nich dnia od nocy.
W swojej podróży odkrywają niezwykłe miejsca i spotykają ciekawe stworzenia. Czasem bardziej, czasem mniej przyjazne.
Tajemnica
Z każdym dniem, a raczej z każdą nocą swojej włóczęgi, odkrywają co raz to nowe tajemnice puszczy. Zwykle skrywane przed oczami przypadkowych wędrowców.
Przyjaźń i pomoc
Wszystko po to, aby odmienić los mieszkańców doliny, w której co lato wysychają wszystkie strumienie.
Duch puszczy
Dołącz do podróży leśnych bohatarów i poznaj tajemnice, których istnienia nikt nawet nie podejrzewał.
“Cała zajęcza gromada cofnęła się o krok, pozostawiając swojego delegata jeszcze bardziej osamotnionego. Ten nerwowo się rozejrzał i wykrztusił z siebie:
– W związku z tym, chcielibyśmy wiedzieć, jak zamierza się pan wywiązać z powierzonego mu zadania – skulił potulnie łepek, kładąc po sobie słuchy.”
Jeśli wykształcenie, to jestem urzędnikiem. Jeśli zawód, to jestem inżynierem w dziale Badań i Rozwoju. Jeśli Rodzina, to ojcem. Jeśli pasja, to zdecydowanie twórcą. Trochę malarzem, trochę rzeźbiarzem, a trochę pisarzem. A tak naprawdę, jak wielu innych, nie jestem nikim z powyższych w całości, a każdym po trochu.
„Opowieści z Sudeckiej Puszczy. Zima” to druga z czterech pór roku bogato ilustrowanej przez autora literackiej baśni fascynującej i dzieci, i rodziców. Magiczna podróż do słowiańsko-germańskiej krainy uczy o lesie i czaruje przygodą.
Sudecka Puszcza złudnie pogrążyła się w zimowym śnie, bo zazdrośnie strzeże swych sekretów. Drzewa i grzyby szepczą coś nocami w języku, którego nikt nie rozumie. Głosy rodzą niepokój i nie dają spać. Tylko najwytrwalsi obserwatorzy mogą dostrzec w zamarłym krajobrazie subtelny ruch, który zdradza czyjąś obecność.
Bohaterowie, by rozwikłać zagadkę, przemierzają przezroczysty las i pokonują zimowe zasadzki. Ubierz się ciepło i wyrusz z leśnymi przyjaciółmi w drogę. Pokonasz głębokie śniegi i przeżyjesz emocjonującą przygodę. Dowiesz się o leśnej krainie nieprawdopodobnych rzeczy, których istnienia nikt nie podejrzewał.
Wiosna budzi Sudecką Puszczę ze snu, ale w leśnej społeczności dzieją się niepokojące rzeczy. Znika główny bohater – Borsuk, a wśród zajęcy krążą plotki o groźnym Wilku. Czy nowo mianowani leśni detektywi rozwikłają zagadkę zaginięcia?
„Opowieści z Sudeckiej Puszczy. Wiosna” to baśniowa podróż do magicznego świata, gdzie słowiańsko-germańskie legendy splatają się z przyrodą Sudetów. To nie tylko pięknie ilustrowana historia przygodowa, ale także opowieść ucząca młodych czytelników o lesie i jego mieszkańcach. Do książki dostępne są scenariusze zajęć dla nauczycieli i rodziców, by wspólna lektura stała się jeszcze bardziej wartościowa.
Dotychczas Marcin Pajdak ukończył pracę nad trzema porami roku. Aktualnie tom opowiadający o lecie w Sudeckiej Puszczy jest jeszcze u Autora. Poza tworzeniem historii, pisaniem, Autor rysuje przygody leśnych bohaterów oraz samodzielnie koloruje swoje ilustracje. Zapraszamy do zapoznania się z dotychczas wydanymi publikacjami!
Autorka, idąc śladem „Opowieści z Sudeckiej Puszczy. Zima” Marcina Pajdaka, niniejszym zbiorem scenariuszy tworzy okazję do pracy z dziećmi, wspierając je na drodze poznawania siebie i otaczającego świata. Zajęcia zawarte w scenariuszach pomogą dzieciom zastanowić się nad swoimi emocjami i reakcjami na trudności, z którymi się zmagają. Będą również świetną okazją do refleksji nad tradycjami bożonarodzeniowymi, postrzeganiem inności, tego co nowe i nieznane, a także do podejmowania tematyki przyrodniczej i ekologicznej, uwrażliwiających dzieci na potrzeby naszej planety.
Każdy scenariusz kontynuuje wątki i problemy bohaterów z lektury „Opowieści z Sudeckiej Puszczy. Zima” oraz składa się z pięciu zajęć głównych i trzech zajęć ruchowych, kształtujących u dzieci różne kompetencje i realizujących odmienne cele. W każdym z ośmiu scenariuszy znajdują się zajęcia matematyczne, plastyczne, językowe, zabawy wspierające rozwój fizyczny oraz zabawy kształtujące kompetencje emocjonalno-społeczne. „Scenariusze zajęć i zabaw dla dzieci. Zima” autorstwa Agnieszki Jarząbek stworzono jako pomoc dydaktyczną dla nauczycieli, pedagogów i animatorów pracujących z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.
Nauczyciele opracowując zajęcia na podstawie „Scenariuszy zajęć i zabaw dla dzieci. Jesień”, będą mieli szansę wspomóc uczniów na drodze do aktywnego i samodzielnego czytelnictwa w przyszłości. Agnieszka Jarząbek w niniejszym zbiorze scenariuszy dostarcza wszystkim pedagogom sprawdzone narzędzia metodyczne. Dzięki nim nauka przez zabawę staje się możliwa, obejmując zajęcia ruchowe, plastyczne, językowe czy matematyczne i przyrodnicze.
Co więcej, „Scenariusze zajęć i zabaw dla dzieci. Jesień” sprawdzą się również podczas zdalnej nauki, w okresie rekonwalescencji, kwarantanny czy przy planowaniu zajęć dodatkowych. Jest to realna pomoc i ogromne źródło inspiracji również dla animatorów zabaw i organizatorów dziecięcych imprez, opiekunów i nauczycieli wypoczynku dla dzieci, w domach kultury świetlicach, koloniach i innych zajęciach. Dużą zaletą opracowanego zbioru jest uwzględnienie konieczności prowadzenia zajęć grupowych i indywidualnych. Mogą po nią sięgać także rodzicie i dziadkowie, którzy chcą urozmaicić formy spędzania wspólnego wolnego czasu.
„Scenariusze zajęć i zabaw dla dzieci. WIOSNA” to profesjonalnie przygotowany pakiet edukacyjny, który zamienia czytanie „Opowieści z Sudeckiej Puszczy” w fascynującą przygodę edukacyjną! Co znajdziesz w publikacji? 8 kompleksowych zestawów zajęć powiązanych z kolejnymi rozdziałami książki. Elastyczne scenariusze łączące matematykę, sztukę, język i aktywności ruchowe. Karty pracy i kolorowanki oparte na oryginalnych ilustracjach Marcina Pajdaka. Gotowe materiały do wykorzystania podczas lekcji lub zajęć dodatkowych.
Każdy zestaw to przemyślana podróż edukacyjna, która rozwija kreatywność i wyobraźnię, buduje świadomość ekologiczną, wspiera rozwój społeczno-emocjonalny, pomaga odkrywać tajemnice wiosennej przyrody oraz uczy szacunku do środowiska naturalnego.
Autorka scenariuszy, Agnieszka Jarząbek, doświadczona nauczycielka i absolwentka pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego, stworzyła materiały, które są nieocenioną pomocą dla nauczycieli przedszkolnych, wczesnoszkolnych i animatorów. To praktyczne narzędzie do prowadzenia angażujących zajęć, które łączą edukację z zabawą.
Pozwól swoim podopiecznym rozkwitnąć wraz z wiosną!
Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.