Powieść „Im przeznaczone” kreśli drogi determinujące naszą tożsamość, wskazując na marzenia i czyny naszych rodziców, ale pokazuje również, że sami mamy w sobie siłę, by być kim chcemy i by żyć w taki sposób, jaki sami uznamy za słuszne. Niezwykłe ciepło płynie z zakończenia książki. Okazuje się, że miłość i tak wygrywa. Musisz koniecznie przeczytać „Im przeznaczone”!
Samych wspaniałości
Sylwia Chrabałowska
PS Pamiętaj, że prozy Alžběty Bublanovej nie należy pochłaniać zbyt szybko. Należy czytać ją po kawałku, ale codziennie. Po kilku takich wieczorach nawet nie zauważysz, gdy przejdziesz na drugą stronę lustra i zaczniesz przyglądać się sobie oraz otaczającym cię ludziom. Bezcenne.
Pierwszy punkt widzenia
Oczami noworodka przyglądamy się relacjom rodzinnym. Marzeniom matki i ambicjom ojca. Można dojść do wniosku, że to środowisko, w którym dorastamy determinuje naszą przyszłość
Drugi punkt widzenia
Dziewiętnastoletnią już bohaterkę pierwszej części poznajemy bliżej oczami jej chłopaka. O czym marzą, czego pragną, jak bardzo młodzi ludzie różnią się od swoich rodziców, którzy w sumie jeszcze niedawno byli na tym samym zakręcie życiowym między młodością a dojrzałością?
Trzeci punkt widzenia
W pełni szczęśliwi stajemy się, gdy wbrew wszystkim i wszystkiemu chcemy żyć po swojemu. Gdy zrobimy wysiłek i wyruszymy w drogę ku sobie. Nadamy sobie własną tożsamość. Poczujemy, kim jesteśmy. Akceptując siebie, staniemy się zdolni do miłości i podboju świata na własną miarę.
Poznaj bliżej Alžbětę Bublanovą i jej psychologiczną prozę, która zagląda w duszę i niesie obserwacje dotyczące życiowych wyborów.
Kamienica budzi do życia tych, którym się zdaje, że na wszystko już za późno. Nie ma tu znaczenia wiek, a raczej przekonanie o tym, czy jest się młodym, czy już może starym. Lektura pomaga spojrzeć na siebie świeżym okiem. Skoro bohaterka była w stanie zmienić swoje życie tuż przed emeryturą, to każdy może.
Im przeznaczone z kolei przypomina, że wszystko ma swoje źródła, ale to w naszych rękach jest moc i zdolność do samosterowności. Pomaga zrozumieć lepiej dzieci, młodzież i dorosłych. Zdajemy sobie sprawę, ilu rzeczy byliśmy niemymi świadkami, jak bardzo przejęliśmy cudze myśli za własne. Lektura może prowadzić do bardzo zdrowej autorewizji. Możliwe, że ktoś może w jej wyniku podjąć decyzję o tym, by ustanowić swoją nową tożsamość, odcinając się od niechcianych wpływów z przeszłości.
„Po raz kolejny Alžběcie Bublanovej udało się z łatwością przeniknąć do wnętrza swoich bohaterów, choć ich perypetie nie są łatwe. O sile powieści Im przeznaczone nie świadczy objętość, ale sposób w jaki autorka prowadzi narrację. Jest to lektura wymagająca skupienia, która szczególnie mocno rezonuje u wrażliwych czytelników. Okładka przekornie próbuje przekonać do lektury romantyczne dusze. Musisz uważać, bo tej powieści nie da się ocenić jedynie na tej podstawie.”
– Baru Javorková, Knihomilka
o autorce
Alžběta Bublanová
Alžběta Bublanová w 2012 r. zdobyła nagrodę Máchova růže od Akademii Czeskiej Literatury za zbiór opowiadań „Čtyři stěny”. Opublikowała powieści „V Tichu”, „Barák” (Kamienica), „Ti, kterým se narodíš” (Im przeznaczone) oraz opowiadania „Odraz ode dna”. Urodzona w Brnie, ukończyła Akademię Literacką im. Josefa Škvoreckiego w Pradze. Od ponad czterech lat uczy kreatywnego pisania w ramach projektu Kurzy z obýváku i wydaje lokalny magazyn „Náměsíčník” o jednej z praskich dzielnic.
PS Alžběta Bublanová razem z Andreą Selzerovą napisały podręcznik z wieloma ćwiczeniami kretywnego pisania. Jeśli masz ochotę, zobacz i KLIKNIJ.